Kontrast
Wielkość czcionki

„W stronę Nowego Zakopanego” - jesienny cykl spotkań z architektami w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na cykl – „W stronę Nowego Zakopanego”. To próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddania go krytycznej refleksji, która zostanie podjęta w kilkuletnim przedsięwzięciu badawczo-ekspozycyjnym. Pierwszą odsłoną projektu jest cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 września o godz. 17 w Willi Oksza (ul. Zamoyskiego 25). Kolejne zaplanowano na 23 września, 4 października, 22 października, 4 listopada oraz 18 listopada. Spotkania prowadzi Piotr Mazik, a gościem pierwszego będzie dr hab. Zbigniew Moździerz – historyk architektury, konserwator zabytków, główny specjalista Muzeum Tatrzańskiego ds. ochrony zabytków. W kolejnych spotkaniach udział wezmą Zenon Remi (23 września), Adam Bukowski (4 października), Krzysztof Trebunia Tutka (22 października), Jan Karpiel-Bułecka i Marcin Steindel (4 listopada) oraz Sebastian Pitoń (18 listopada).

zaproszenie na spotkania w ramach Nowego Zakopanego

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba spojrzenia na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy współczesnych odbiorców, którzy mogą czerpać inspiracje, ale napotykają też na mity i problemy, nad którymi w trakcie spotkań prelegenci postarają się popracować. Celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Szczegóły dostępne są na stronie Muzeum Tatrzańskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022