Kontrast
Wielkość czcionki

Warszawa Singera po raz drugi w Nowym Jorku

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już po raz drugi zagości w Nowym Jorku. Singer’s New York odbędzie się między 17 a 19 listopada 2019, a w programie znalazły się m.in. koncert kantoralny Yaakova Lemmera i Franka Londona, pokazy filmów, czytanie prozy Singera, a także spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowany jest od 16 lat przez Fundację Shalom. Pomysł utworzenia edycji tego festiwalu w Nowym Jorku pojawił się na fali sukcesu warszawskiej edycji. Organizatorzy zapragnęli promować spuściznę literacką Izaaka Baszewisa Singera oraz dziedzictwa kultury żydowskiej w miastach, w których pisarz żył, czyli między innymi w Nowym Jorku, do którego wyemigrował w 1935 roku. Dyrektorem festiwalu jest Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, założycielka Fundacji Shalom.

muzyk jazzowy Frank London, w trakcie występu, grający na puzonie

Frank London, fot. materiały organizatora

Singer’s New York startuje 17 listopada w Lincoln Square Synagogue, gdzie odbędzie się koncert kantoralny światowej sławy kantora Yaakova Lemmera oraz laureata nagrody Grammy Franka Londona, inspirowany twórczością Gershona Siroty i Mordechaja Gebirtiga. Tego samego wieczoru zobaczymy spektakl warszawskiego Teatru Żydowskiego „Chumesz Lider” według Icyka Mangera w reżyserii Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera – jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Przedstawienie zabiera widza w podróż po świecie tradycji jidysz, której kanwą są charakterystyczne pogodne, żartobliwe i pouczające wiersze z „Pięciu ksiąg Tory” i ich biblijni bohaterowie, przedstawieni jako współcześni autorowi Żydzi z małego miasteczka lat 20. ubiegłego stulecia.

kantor żydowski Yaakov Lemmer, portret

Yaakov Lemmer, fot. materiały organizatora

W programie festiwalu nie może oczywiście zabraknąć dzieł samego Singera. W Brooklyn Public Library — Midwood Branch oraz w The New York Public Library będzie można posłuchać opowiadań I.B. Singera dla dzieci i dorosłych, które przeczytają goście specjalni – aktorzy Anna Podolak, Dawid Szurmiej, Jasper McGruder, Stacey Robinson oraz dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

W City College of New York zaprezentowane zostaną ekranizacje dzieł Singera, m.in. filmy „Yentł” oraz „Wrogowie”. „Yentł” w reżyserii Barbry Streisand opowiada historię młodej Żydówki, która w miasteczku we wschodniej Europie na początku XX wieku chce zgłębiać nauki Talmudu, jednak ortodoksyjna tradycja zabrania kobietom edukacji. Tytułowa bohaterka nie zamierza jednak zrezygnować ze swoich marzeń. Postać Yentł Singer oparł na swojej siostrze, pisarce Ester Kreitman, której niezwykła biografia również dzisiaj wzbudza zainteresowanie. Ester została wyklęta nawet przez własną rodzinę, ale nigdy nie zrezygnowała ze swojej drogi artystycznej. „Wrogowie” (Enemies: A Love Story) z kolei opowiadają o grupie nowojorskich imigrantów, którzy starają się poradzić sobie z doświadczeniem Holocaustu. Dwie główne kobiece role zagrały Anjelica Huston i polska aktorka – Małgorzata Zajączkowska, grająca w amerykańskich filmach jako Margaret Sophie Stein. Obie projekcje połączone będą z panelami dyskusyjnymi, które poprowadzi Andrzej Krakowski, autor książki „Pollywood”.

zdjęcie Manhattanu, w Nowym Jorku, ujęcie ulicy z wieżowcami w tle

Festiwal 19 listopada zamknie monodram „Mur” Teatru Żydowskiego w Warszawie w reżyserii Macieja Wojtyszki. Jest to spektakl inspirowany historią życia Ireny Sendlerowej, która za ocalenie życia setkom żydowskich dzieci z warszawskiego getta została uhonorowana odznaczeniem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. W jej postać wciela się Ewa Dąbrowska.

Uroczyste zakończenie festiwalu będzie miało miejsce 19 listopada w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”