Kontrast
Wielkość czcionki

Warsztaty rękodzieła dla dorosłych w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Letnie warsztaty czekają na wszystkich amatorów rękodzieła w Niepodległa. Miejsce spotkań! Niezastąpione animatorki z Miejsca Spotkań Warszawa połączą międzywojenne historie ze współczesnością i zamkną je w kreatywnych przedmiotach. Twórcze spotkania dla dorosłych co dwa tygodnie w czwartkowe wieczory.

cztery kobiety haftujące przy stole

Warsztaty rękodzielnicze w Niepodległa. Miejsce Spotkań
Fot. Maciej Suwałowski / BPN

II Rzeczpospolita była krajem, w którym wiele rzeczy codziennego użytku powstawało w domach. Szycie i majsterkowanie były powszechnymi umiejętnościami. Nasi pradziadkowie często przetwarzali podniszczone rzeczy, naprawiali je lub – dzięki swojej kreatywności i wyobraźni – sprawiali, że zmieniały się w coś nowego, ładnego i funkcjonalnego. Pomagały w tym wydawane specjalnie poradniki, a instrukcje takich przeróbek nierzadko można było znaleźć w popularnej prasie (dziś dostępne są dzięki bibliotekom cyfrowym np. Polona).

W sezonie letnim 2021 wracają popularne warsztaty rękodzieła dla dorosłych. Czerpiąc z międzywojennego dziedzictwa zapraszają do kreatywnych interpretacji. Zaplanowano sześć spotkań.

Florystyczne narracje – 08.07.2021, 18:00

Wposzukiwaniach uczestnicy sięgną od międzywojennych korzeni. Za pomocą popularnej techniki kolażu, w której ważną rolę odegra roślinność, uczestnicy dowiedzą się o sobie czegoś zupełnie nowego. Zebrane zioła i zasuszone rośliny uruchomią wyobraźnię prowadzoną przez dotyk i zapach.

szkice liści na kartce notatnika

Warsztaty rękodzielnicze w Niepodległa. Miejsce Spotkań
Fot. Maciej Suwałowski / BPN

Warszawski Dziennik Miejsca – 22.07.2021, 18:00

Uczestnicy uważnie spojrzą na najbliższą okolicę i ulubione zakątki Warszawy, by się zainspirować do podróży w wyobraźni i w czasie. Podczas warsztatu wykonają „dziennik miejsca” – przy użyciu papieru, kartonu, tektury i ulubionych technik stworzą album otoczenia i Pałacu Saskiego „100 lat temu…” na podstawie rysu historycznego z czasów dwudziestolecia i przygotowanych materiałów archiwalnych.

Pęknięcie jako źródło piękna – 12.08.2021

W tyglu II Rzeczpospolitej konflikty perspektyw zmieniały rzeczywistość. Uczestnicy prześledzą wiodące konflikty okresu międzywojennego i uczynią je pretekstem do działań rękodzielniczych, których tematem będzie sztuka dekorowanie pęknięć. Inspirując się japońską sztuką kintsugi uczynią z naprawiania codzienności pretekst do rozmów o zmianie. Na to spotkanie wokół dekoracji, dotyku i uważności można przynieść z domu rzeczy, które wymagają sklejenia.

Igielnik – 19.08.2021

Moda, stroje, ubiory, sztuka – opowiadając o modzie w Warszawie w 20-leciu wojennym, uczestnicy wykonają igielnik, który będzie towarzyszył przy cerowaniu czy też poważnych projektach krawieckich.

kobieta z nożyczkami

Warsztaty rękodzielnicze w Niepodległa. Miejsce Spotkań
Fot. Maciej Suwałowski / BPN

Hafciarki – 2.09.2021

Nad tamborkami rozwinie się rozmowa o praktykach haftu w Polsce. Nazwiska dawnych hafciarek i hafciarzy, wybitne artystki w tej dziedzinie, szkoły haftu, słynne pracownie – tych informacji uczestnicy poszukają na marginesach annałów historii sztuki i w publikacjach etnograficznych. W swojej pracy hafciarskiej wykorzystają wzornictwo z dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnicy wykonają małe kompozycje z zastosowaniem podstawowych ściegów.

Z międzywojennym motywem – 16.09.2021

Na warsztat zostaną wzięte czasopisma kobiece okresu międzywojennego. Zaczerpniemy z nich motywy wzornicze i literackie uczestnicy powycinają i w ramach części praktycznej wykonają szablony do odbijania na torbach lub koszulkach. Następnie, dzięki wymienianiu się wycinankami wszyscy będą mogli zrealizować fantazyjną kompozycję z ornamentów i słów. Wzory zaczerpnięte zostaną z tytułów: “Ja to zrobię”, “Bluszcza” i “Pani”. W przedwojennej prasie zainspirują fragmenty prozy i wiersze, listy od czytelniczek z całego kraju i frapujące ankiety – troski, śmiesznostki, pomysły i rady prababek.

rozrzucone na serwecie materiały do haftu

Warsztaty rękodzielnicze w Niepodległa. Miejsce Spotkań
Fot. Maciej Suwałowski / BPN

Przestrzenią spotkań będzie jak zawsze pawilon kulturalny Niepodległa. Miejsce Spotkań. Kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości, zaprasza wszystkie kreatywne osoby. Po informacje na temat najnowszych planów i warsztatów można zajrzeć na profil Facebook Niepodległa. Miejsce Spotkań.

Serdecznie zapraszamy!