Kontrast
Wielkość czcionki

Weekend konny w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

W najbliższy weekend Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – oddział Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na weekend konny w kawiarni „Niepodległa. Miejsce spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich.

W piątek o 18.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Ulą Kowalczuk, autorką zbioru 300 konizmów!  „Koń jaki jest, każdy widzi czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów A-K” jest unikalną pozycją. W swojej książce Ula Kowalczuk prezentuje jak w przebogaty sposób polszczyzna nasiąkła metaforami i porównaniami związanym z hodowlą i użytkowaniem koni. Książka jest pięknie ilustrowana przez Magdalenę Braciszewską-Klimek.Na spotkaniu będzie możliwość kupienia egzemplarza publikacji wraz z dedykacją autorki.

plakat spotkania z Ulą Kowalczuk

W sobotę o 16 zapraszamy z kolei na dyskusję pt. „Koń w życiu człowieka”. Specjaliści opowiedzą o różnych aspektach historii koni. Magdalena Wanot-Miśtura (Prezes Fundacji Języka Polskiego) zajmie się znaczeniem koni w językoznawstwie, Tadeusz Kowalski za Stowarzyszenia „Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej” będzie mówić o znaczeniu koni dla historii wojskowości. Tematykę koni w historii Warszawy przybliży Hanna Polańska (Kurator Zbiorów Hipologii Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa), a o obecności koni w Łazienkach Królewskich opowie Marek Zieliński (Pełnomocnik Dyrektora ds. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa).

Niedziela to z kolei czas dla rodzin. W ramach warsztatów z opowieści i modelarstwa (w godz. 11.00-13.45) Michał Malinowski, pomysłodawca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści / Storyteller Museum opowie m.in. o końskich przygodach Marszałka Piłsudskiego, a dzieci wykonają własne zabawki, które będą mogły wziąć do domu. Po warsztatach (od 14.00 do 15.00) przewidzieliśmy specjalny pokaz kawaleryjski organizowany na hipodromie. Pokaz będzie okazją do zobaczenia musztry jak i umiejętności kawalerzystów we władaniu szablą i lancą. Pokaz organizuje Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej.

zdjęcie jeźdźców na koniach

Weekend organizowany jest w „Niepodległa. Miejsce spotkań” – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.