Kontrast
Wielkość czcionki

Weekend kultury żydowskiej w "Niepodległa. Miejsce spotkań" - 9-10 września 2023

Biuro „Niepodległa” zaprasza na „Przenikanie” – weekend kultury żydowskiej w pawilonie Niepodległa. Miejsce spotkań w Warszawie 9 i 10 września 2023. Na gości czeka szereg wyjątkowych wydarzeń opowiadających o tym jak różnorodna była przedwojenna Warszawa i jak przenikały się w niej kultury, tradycje i język. Rok 2023 został uznany przez Senat RP Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny – zapisy nie obowiązują.

Weekend kultury żydowskiej z okazji Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego

Wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach weekendu „Przenikanie” odbędą się w „Niepodległa. Miejsce spotkań” – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich. Przez cały rok można wziąć tam udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Biuro „Niepodległa”. Warsztaty dla młodszych i starszych, wydarzenia muzyczne i radosne świętowanie ważnych dla Polski rocznic – to składniki bogatego programu pawilonu. W budynku dawnej Herbaciarni codziennie można się napić kawy czy herbaty i zjeść coś słodkiego podczas spaceru. Więcej informacji o wydarzeniach dostępnych jest na Facebooku i Instagramie „Niepodległa. Miejsce spotkań”. 9 i 10 września 2023 zaplanowano:

WARSZTATY WARSAWIANISTYCZNE DLA DZIECI

Na dzieci w weekend czekają wręcz poetyckie atrakcje! Jak bardzo różni się współczesny język od tego sprzed stu lat? Czy zrozumielibyśmy mowę przedwojennego mieszkańca Warszawy? Czym jest gwara? Na te i więcej pytań wspólnie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie rodzinnych warsztatów dla dzieci w wieku 5-10 lat. Wspólnie przeczytamy takie wiersze Jana Brzechwy jak: „Tańcowały igła z nitką”, „Na Straganie” czy „Lokomotywa”. Całość spotkania umilą liczne zgadywanki, krzyżówki i proste prace plastyczne.

Kiedy: niedziela 10 września, godzina 14:00

dzieci tańczące na parkiecie NMSu

Fot. Tomek Kaczor

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH O WARSZAWSKIEJ GWARZE, JIDYSZYZMACH, RUSYCYZMACH I GERMANIZMACH

W sobotę i niedzielę o 11.00 w pawilonie odbędą się warsztaty zatytułowane „Warszaska nawijka”. W sobotę (9 września) wspólnie zastanowimy się w jaki sposób kształtowała się warszawska gwara oraz sprawdzimy jakie zwroty zostały zapożyczone z języka jidysz. W niedzielę (10 września) porozmawiamy o rusycyzmach i germanizmach. Poszukamy też słów, które przeniknęły do współczesnej mowy. Warsztaty poprowadzą edukatorzy i specjaliści z Stowarzyszenia Gwara Warszawska.

Kiedy: sobota i niedziela 9 i 10 września, godzina 11:00

WARSZTATY O KULINARIACH „KUCHARZ WARSZAWSKI”

Choć nie będziemy wyciągać fartuchów i łyżek, rozmowa na tematy kulinarne to uczta dla mózgu! Jakimi potrawami kusili przedwojennych smakoszy żydowscy restauratorzy? Jakie zapachy dochodziły z kuchni na Nalewkach? Co pyrkało w garnkach na Grzybowie i Mirowie? Co sprzedawali Żydzi – handlarze i handlarki – na warszawskich bazarach? Ile można było dorobić roznosząc świeże bajgle z piekarni? Na te i więcej pytań odpowiemy przyglądając się dawnej, żydowskiej Warszawie od kuchni w niedzielę o 17.00! Warsztat poprowadzi Agnieszka Kuś, autorka bloga „W podróży ze smakiem”.

Kiedy: niedziela 10 września, godzina 17:00

KONCERT „PRZENIKANIE” Z RECYTACJĄ WIERSZY

W sobotę o 17.00 w ogródku pawilonu rozpocznie się wyjątkowy koncert połączony z recytacją wierszy. Muzyka takich kompozytorów jak: Władysław Szpilman, Mieczysław Wajnberg, Aleksander Tansman czy Witold Lutosławski, będzie przenikać się z poruszającą poezją Władysława Szlengla. Na scenie zobaczymy artystów: Sławomira Łozińska, Marię Sławek i Łukasza Chrzęszczyka. To będzie poruszające wydarzenie, pokazujące świat Getta Warszawskiego oczami wybitnych polsko-żydowskich kompozytorów, artystów oraz poety, zwanego „Kronikarzem tonących”.

Kiedy: sobota 9 września, godzina 17:00

grypa ludzi sziedzi w ogródku pawilonu Niepodległa miejsce spotkań

fot. Jarosław Barański

Wydarzenia organizowane w pawilonie „Niepodległa. Miejsce spotkań” odbywają się dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i Muzeum Łazienki Królewskie. 

Zapraszamy serdecznie!