Kontrast
Wielkość czcionki

Wejherowskie konkursy dla uczczenia Niepodległej

Coraz częściej badacze zagłębiają się w historię regionalną, powstają liczne opracowania, przewodniki i szlaki. Starostwo wejherowskie chce zachęcić do artystycznego spojrzenia na swoje ziemie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym celu organizuje powiatowy konkurs w pięciu odsłonach pod nazwą „100 lat minęło”.

Ulica Sobieskiego w Wejherowie, autor: Świerkosz Alfred, Wielka Wieś - Hallerowo, półwysep Helski, źródło: www.nac.gov.pl

Ulica Sobieskiego w Wejherowie, autor: Świerkosz Alfred, Wielka Wieś – Hallerowo, półwysep Helski, źródło: www.nac.gov.pl

5 odsłon konkursu

Pierwsza odsłona to konkursy fotograficzny i filmowy. W konkursie „Śladem Starej Pocztówki” prace powinny być inspirowane widokówkami sprzed lat. Mają one być cyklem 3 zdjęć w formacie A4 i należy je dostarczyć do 25 kwietnia 2018. Z kolei konkurs filmowy „Ziemia Wejherowska. Impresja” ma wyłonić najlepszą etiudę filmową. Czas jej trwania to 5 do 10 minut i można ją stworzyć w zespołach do 3 osób. Reżyserowie mają więcej czasu niż fotografowie, bo aż do 20 czerwca 2018 r.

 

Odsłona druga to konkurs literacki pt.: „Mała Ojczyzna bohaterem literackim – 100 lat minęło”. Dla literatów dostępne są trzy formy artystycznego wyrazu: poezja, czyli cykl 3-5 wierszy; proza, czyli opowiadanie od 3 do 5 stron A4; lub dramat w jednym akcie, do 10 stron formatu A4. Wszystkie prace mogą być napisane w języku polskim lub kaszubskim, a termin ich nadsyłania to 26 marca 2018 r.

Muzyczna odsłona nosi nazwę „Ziemia Wejherowska w piosence”. W jej ramach należy stworzyć piosenkę o oryginalnym tekście i melodii. Komponować można w zespołach do 5 osób lub samodzielnie. Wymagania techniczne ograniczają czas trwania utworu do 4 minut. Zgłoszenia potrwają do 26 czerwca 2018 r., a po nich w wakacje odbędzie się plebiscyt radiowy, który wyłoni zwycięzców.

W czwartej odsłonie: „Konkurs plastyczny – projekt muralu” artyści mają za zadanie zaplanować wielkoformatowe malowidło. Projekt muralu może być wykonany dowolną techniką, np. jako rysunek, grafika komputerowa, czy szkic. Gotową pracę należy przesłać do 25 kwietnia 2018 r.

Odsłonę ostatnią, piątą stanowi konkurs wiedzy „100 lat minęło”. Drużyny złożone z 3 osób mogą zgłaszać się do 15 czerwca 2018 r. Pytania będą sprawdzać wiedzę o powiecie wejherowskim na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pierwszy etap to test składający się z 50 pytań. Każdy z członków drużyny będzie rozwiązywać je samodzielnie, a o miejscu w klasyfikacji zadecyduje suma punktów wszystkich członków drużyny. Trzy najlepsze ekipy staną do rywalizacji w drugim etapie. Będzie on miał formę quizu, podczas którego finaliści postarają się odpowiedzieć ustnie na każde z trzech wylosowanych pytań w określonym czasie.

Widowisko plenerowe "Gody weselne" w wykonaniu zespołów regionalnych w Wejherowie, źródło: www.nac.gov.pl

Widowisko plenerowe „Gody weselne” w wykonaniu zespołów regionalnych w Wejherowie, źródło: www.nac.gov.pl

Szczegóły techniczne

Uczestnicy wszystkich konkursów będą podzieleni na określone kategorie wiekowe: oddziały gimnazjalne klasy II i III i uczniowie klas VII szkoły podstawowej, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz dorośli. Wszystkie wymagania techniczne zgłoszeń są dostępne w regulaminach konkursów. Gotowe dzieła i utwory należy przesyłać na adres Starostwa Powiatowego w Wejherowie (ul. 3 Maja 4, 84-200 Wejherowo) i opatrzyć odpowiednim dopiskiem.

Niewielki terytorialnie obszar niczym soczewka skupia wydarzenia lokalne i ogólnokrajowe i rysuje nowy, subiektywny obraz dziejów. Wejherowo było lokalnym ośrodkiem władzy II Rzeczypospolitej. Konkursy mają służyć przypomnieniu dawnych lokalnych działaczy: założycieli towarzystw, animatorów kultury, twórców teatralnych, literatów, nauczycieli, włodarzy, itd. Mają także na celu pokazanie uczestnikom jak zmienił się powiat na przestrzeni stu lat. Wspominając okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie Starostwo wejherowskie chce zaktywizować mieszkańców regionu, a w szczególności młodzież szkolną, do uczczenia tego wyjątkowego święta. Wszystkim stającym do rywalizacji życzymy powodzenia!