Kontrast
Wielkość czcionki

Weź udział w Game Jamie z historią i maratonie deszyfrowania!

W najbliższych dniach odbędzie się druga edycja projektu TuEuropeana. Poświęcona jest propagowaniu i wykorzystywaniu cyfrowych materiałów archiwalnych, które znajdują się na platformie Europeana.  Będzie można przekonać się m.in. do czego można wykorzystać potencjał polskich oraz europejskich kolekcji cyfrowych, ale nie tylko.

plakat wydarzenia

Game Jam z historią –  warsztaty dla projektantów gier

Od 1  do 3 grudnia w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się Game Jam z historią – warsztaty dla projektantów i developerów gier video wykorzystująca archiwa cyfrowe do tworzenia nowych rozgrywek – spotkanie przeznaczone jest dla profesjonalistów i amatorów. Uczestnicy będą bazowali na otwartych zasobach archiwalnych dotyczących I wojny światowej oraz okresu XX-lecia międzywojennego.

Swoje zasoby przed graczami otworzą między innymi Europeana udostępniając kolekcję 1914-1918, a także Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa oraz Filmoteka Narodowa.

Game Jam z Historią zakończy wyłonienie przez jury zwycięzców oraz wręczenie nagród. Sesja odbędzie się w dniach 1-3.12. 2017, w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.

Transcribathon – rozszyfruj historię

plakat

Transcribathon to narzędzie internetowe służące do transkrypcji, adnotacji i oznaczania geograficznego tekstów pisanych z kolekcji Europeana 1914-1918. Umożliwi prześledzenie losów ludzi sprzed prawie stu lat. Celem inicjatywy jest stworzenie cyfrowej bazy danych materiałów napisanych w okresie I wojny światowej.

TuEuropeana pozwala nam dosłownie odkryć historię. Uczestnicy wydarzenia będą wyszukiwać prawdziwych kartek pocztowych lub listów z czasów I wojny światowej. Będzie to unikatowy, dotychczas nieopublikowany materiał archiwalny pochodzący głównie z kolekcji prywatnych z różnych miejsc w Europie.

W Warszawie szczególnie badane będą polskie teksty, ale możliwa będzie również praca z materiałami obcojęzycznymi. Wyniki będzie oceniać jury, dla najlepszych transkrypcji przewidziane są nagrody. W warsztacie może wziąć udział każdy! Szczegóły dostępne są na stronie TuEuropeana.