Kontrast
Wielkość czcionki

Widowisko „Polonia” zespołu Laibach z orkiestrą

Co się stanie, jeśli zespół awangardowy połączy swoje siły z orkiestrą symfoniczną? Zapewne niezapomniane wykonanie! 12 maja, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski Laibach zaprezentuje  spektakl multimedialny „Polonia”, inspirowany III Symfonią „Sinfonia Sacra” Andrzeja Panufnika w aranżacji na zespół i orkiestrę.

Laibach to słoweński zespół awangardowy, który łączy w swej muzyce industrial, metal i neoklasykę. Ich nazwa to tłumaczenie na niemiecki nazwy miasta Lublana, czyli stolicy ich ojczyzny. Muzyczno-wizualne utwory są przetworzeniem symboli, znaków i cytatów z najróżniejszych kontekstów artystycznych i polityczno-historycznych. W Polsce znani są m.in. z projektu z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Plakat wykonania utworu „Polonia” przez zespół Laibach

Na scenie, obok Laibach, zagości Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej i Chór „Gloria”. Projekt „Polonia” jest odsłoną cyklu Laibach z orkiestrą, który miał swoją premierę w Brukseli. Kompozycję stworzył Luka Jamnik, orkiestrację i aranżację przygotował Álvaro Domínguez Vázquez, a za wizualizacje odpowiedzialny jest Komposter. Utwór został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako część międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Premiera odbędzie się 12 maja 2018 r. w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Będzie wydarzeniem specjalnym z okazji 10-lecia Ośrodka „Rozdroża” oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jako część X Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Bilety do nabycia w CSK w Lublinie.