Kontrast
Wielkość czcionki

Wielkie otwarcie sezonu letniego w „Niepodległa. Miejsce spotkań”!

Niepodległa. Miejsce spotkań” to kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której przygotowujemy liczne wydarzenia kulturalne organizowane z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od czwartku, 9 maja, startujemy z nowym programem, a w nim: spotkania taneczne, spacery, seanse filmowe i liczne warsztaty. Kulminacją weekendu otwarcia będzie koncert „Kapeli ze Wsi Warszawa”. Serdecznie zapraszamy na wielkie otwarcie sezonu letniego!

Warszawskie spotkania taneczne

baner z czterema tańczącymi parami

W czwartek, 9 maja, o godzinie 18:00, zapraszamy na pierwsze „Warszawskie spotkanie taneczne”. Rozpocznie ono kurs, którego uczestnicy poznają podstawowe kroki i układy różnych tańców miejskich, królujących na potańcówkach w pierwszej połowie XX wieku. Będzie to miks oberków, polek i tańców importowanych: slow foxów, fokstrotów, tang czy walczyków. Czwartkowe spotkania będą organizowane co tydzień, do końca września.

Retro kino pod chmurką

baner z kadrem z czarno-białego filmu z dwoma tańcącymi parami

W piątek, 10 maja, o godzinie 20:30 zainaugurujemy cykl „Retro kino pod chmurką” wyjątkowym pokazem filmowym z muzyką na żywo. Obejrzymy kultowy film „Zew morza” z 1927 roku w reżyserii Henryka Szaro. Wątki miłosne splatają się w fabule z sensacyjną akcją rozgrywaną (po raz pierwszy w polskim kinie!) na morzu. Podkład muzyczny zapewni zespół „Wielbłądy”. Kolejne seanse kinowe polskich klasyków w wybrane wakacyjne soboty!

Spacery alejami Warszawy

baner ze starą mapy warszawy

W sobotę, 11 maja, spotkajmy się o godzinie 11:00, by wyruszyć na pierwszy ze „Spacerów alejami Warszawy„. Podczas spaceru architektonicznego będzie można wysłuchać opowieści o tym jak wyglądały Aleje Ujazdowskie w XVII wieku i jakim zmianom ulegały w kolejnych wiekach, by stać się jedną z najbardziej reprezentatywnych ulic stolicy. Comiesięczne wędrówki z historią w tle zaprowadzą odkrywców na najważniejsze aleje Warszawy.

Koncert „Kapeli ze Wsi Warszawa”

baner z muzykami kapeli ze wsi warszawaPunktem kulminacyjnym weekendu otwarcia będzie sobotni koncert. O godzinie 18:00 wystąpi „Kapela ze Wsi Warszawa”! Zespół na stałe wpisał się on w polski ale i światowy krajobraz muzyczny. Grając od 22 lat zespół wydał 8 płyt, wystąpił na scenie ponad tysiąc razy (we wszystkich zakątkach świata) i zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. BBC Radio 3 Awards for World Music czy pięciokrotnie Fryderyka.

Akademia Niepodległej

zdjęcie z widokiem modelu drewnianego lokomotywy

Weekend otwarcia zakończą, już dobrze znane, niedzielne rodzinne warsztaty kreatywne, czyli „Akademia Niepodległej„. Zapraszamy dzieci i rodziców. Podczas kolejnego spotkania będzie okazja do wysłuchania ciekawych historii o historii filmu oraz własnoręcznego stworzenia animacji!

Weekend otwarcia – i co dalej?

Weekend otwarcia zapowiada, co będzie się działo w „Niepodległa. Miejsce spotkań” przez całe lato. Zaraz po weekendzie zapraszamy na:

Informacje organizacyjne

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na kurs tańca, spacery i Akademię Niepodległej obowiązują zapisy pod adresem: miejscespotkan@niepodlegla.gov.pl. Zapraszamy także do śledzenia profilu „Niepodległa. Miejsce spotkań” na FB, gdzie będzie można znaleźć aktualne informacje o wszystkich wydarzeniach.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).