Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - interaktywne widowisko w technologii VR

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura przestrzeń, popularyzująca historię Polski poprzez umożliwienie widzom stanie się częścią opowieści – za sprawą wirtualnej rzeczywistości. W ramach tej przestrzeni Fundacja przygotowała program popularyzatorsko – edukacyjny „MS Piłsudski – ukryta historia”, który poświęcony jest odzyskaniu przez Polskę nie tylko niepodległości, ale i dostępu do morza. Osią opowieści jest legendarny polski transatlantyk MS „Piłsudski”. Dodatkowo będzie można obejrzeć wielokrotnie nagradzany VR „Kartka z Powstania”, który przenosi widza do Warszawy w 1944 roku i pozwala spojrzeć w oczy walecznym powstańcom. Zapraszamy do niezwykłego teatru historii!

Legendarny transatlantyk MS „Piłsudski”

Statek MS „Piłsudski” nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, naczynia, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań zostały przygotowane i zaprojektowane przez rodzimych artystów. Jego narodziny związane sa ściśle z powstaniem portu w Gdyni, zdążył stać się legendą, choć jego historia była krótka – zatonął tuż po wybuchu II wojny światowej, po wpłynięciu na niemiecką minę morską. Jego wrak cieszy się wciąż zainteresowaniem płetwonurków i poszukiwaczy przygód. Podobnie jak jego bliźniak – MS „Batory” – transatlantyk stał się dumą odrodzonej Polski i jej pływającą wizytówką. Dlatego też właśnie MS „Piłsudski” jest bohaterem widowiska Fundacji Koncept Kultura. 

statek "MS Piłsudski"

Wszyscy na pokład – „MS Piłsudski – ukryta historia”

Dzięki zdobyczom technologii widzowie będą mogli przenieść się na pokład tej wyjątkowej jednostki. Zasiadając w jednym z 15 obrotowych foteli, po powitaniu przez ubraną w tematyczne stroje załogę, uczestnicy widowiska wyposażeni zostają w najnowsze urządzenia VR i słuchawki i początkowo znajdują się w sali kinowej, oglądając fragment archiwalnej kroniki poświęconej transatlantykowi. Wtedy zaczyna się zabawa – nieoczekiwanie widzowie dzięki wirtualnej rzeczywistości lądują na pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz. To tylko jedna z postaci, które można spotkać podczas tej wirtualnej podróży – występują także m.in. marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy też Thomas Woodrow Wilson. Ważną częścią widowiska jest historia rozwoju Gdyni i zaślubin Polski z morzem. W tej części opowieści spotykamy m.in. Józefa Hallera czy inżyniera Yadeusza Wendę. Dzięki archiwalnym zdjęciom i staraniom grafików transatlantyk można obejrzeć od środka i od zewnątrz, z każdej dostępnej strony. W widowisko wplecione są także archiwalne filmy. Podróż przez lata starań o powrót Polski nie tylko na mapy świata, ale i do jego świadomości, kończy się we współczesności w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, gdzie widzowie mogą bez ruszania się z fotela obejrzeć gabloty z oryginalnymi przedmiotami ze statku i zamknąć kompozycyjną klamrę tej wyjątkowej opowieści. 

Poznaj MS „Piłsudski” nie ruszając się sprzed komputera

Niezwykle istotnym elementem projektu jest interaktywna platforma poświęcona transatlantykowi – http://www.mspilsudski.pl – która przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pasjonują się polską marinistyczną historią i pragną dowiedzieć się więcej o legendarnym statku. Obejrzeć można m.in. odtworzony przez grafików z firmy The Farm 51 model statku w technologii 3D, który internauci mogą dowolnie obracać, a także zajrzeć do wnętrz. Platforma zawiera ponad 700 archiwaliów związanych z samym transatlantykiem i z II Rzeczpospolitą. Wszystko to okraszone jest efektami specjalnymi, tworząc pasjonującą historię, która może wciągnąć na wiele wieczorów. 

Projekt zyskał już uznanie zagranicznej widowni – w ramach programu „Kulturalne Pomosty”, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, gościł już m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy też w Japonii. W październiku 2018 roku zaprezentowany został przedpremierowo na Filmteractive Festival, gdzie zdobył Market Award, a także przepustkę na kwietniowe targi MIPTV w Cannes.

ludzie w wirtualnych goglach, siedzący na jednej sali w fotelach

„Kartka z Powstania” – przenieś się do Warszawy 1944

Losy MS „Piłsudskiego” to nie jedyny VR, który będzie pokazywany. „Kartka z Powstania” to fabularyzowane widowisko historyczne, także zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości. Inspiracją dla historii przedstawionej w filmie był niepozorny eksponat z Muzeum Powstania Warszawskiego – kartka z modlitwą, którą nosił przy sobie jeden z powstańców, kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”. Dostał ją w sierpniu 1944 roku od swojej kilkuletniej córki. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. Perspektywa 360 stopni pozwala na całkowite zanurzenie się w opowiadanej historii. Inni bohaterowie są tuż obok nas i patrzą widzom prosto w oczy. Widać jak Warszawa wyglądała w ogniu powstańczych walk, gdy z każdej strony słychać strzały, widać czołgi, a ściany kanałów są na wyciągnięcie ręki. To doświadczenie trudne do opisania, więc zapraszamy do osobistego przeżywania.

Wirtualna rzeczywistość w podróży

W Polsce zobaczyć widowisko mieli już okazję widzowie we Wrocławiu, teraz projekt rusza w trasę po innych polskich miastach, skupiając się przede wszystkim na największych kurortach i centrach turystycznych – odwiedzi kolejno Warszawę, Szczecin, Darłowo, Sandomierz, Zamość i Zakopane. Tournee rozpocznie się w połowie czerwca, a zakończy w drugiej połowie września. Wirtualny teatr jest mobilny, podróżuje w formie kopuły sferycznej o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Kopuła stanie w parkach, na placach i na rynkach.

Kalendarz Wirtualnego Teatru Historii:

  • 12 – 16 czerwca – Warszawa, Niepodległa. Miejsce spotkań
  • 18 – 21 lipca – Darłowo, Festiwal Media i Sztuka
  • 26 lipca – 1 sierpnia – Sandomierz, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Dziedziniec Zamku Królewskiego
  • 14 – 19 sierpnia – Zamość, Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
  • 13 – 19 września – Zakopane, Plac Niepodległości

Wszystkie seanse są bezpłatne. Na miejscu czuwają edukatorzy. By obejrzeć VR wystarczy przyjść do kopuły, ale by mieć pewność, że gogle będą wolne, można utworzyć rezerwację:

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!