Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zakończył letnią trasę

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zakończył letnią trasę edukacyjną 2021 sukcesem frekwencyjnym. Ponad 8,6 tys. gości poznało mobilną wystawę, a blisko 2,4 tys. osób zobaczyło film VR Wiktoria 1920. Mobilne centrum edukacyjne, przygotowane na naczepie samochodu ciężarowego, odwiedziło 20 polskich miejscowości i było dostępne dla zwiedzających łącznie podczas całej trasy przez 400 godzin.

bus teatru przed ratuszem

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Lesznie.
Fot. Materiały własne BPN

Tournée Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

Nowoczesna wystawa przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”, która ruszyła w trasę po Polsce 31 lipca, odwiedziła kolejno Ostrów Mazowiecką, Suwałki, Augustów, Olsztyn, Puck, Lębork, Darłowo, Kołobrzeg, Stargard, Żary, Leszno, Kalisz, Wieluń, Lubliniec, Olkusz, Myślenice, Skarżysko-Kamienną, Mińsk Mazowiecki, Wołomin oraz Radzymin. Ostatni przystanek specjalny samochód ciężarowy opuścił 5 października 2021.

Jak mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa” – „Wiadomość, że wystawa multimedialna, którą przygotowaliśmy, cieszyła się tak dużym zainteresowaniem bardzo nas ucieszyła. Tak duża frekwencja pokazuje, że Polacy szukają ciekawych i podanych w nowoczesny sposób, treści historycznych i edukacyjnych. Dużą zasługą tak imponującej frekwencji jest również ciężka praca władz miejskich lub powiatowych, które dokładały starań w promowaniu wystawy. Bardzo doceniamy i dziękujemy samorządowcom za pomoc w rozpropagowaniu historii odbudowy Polski po 1918 roku.”

zdjęcie przedstawia grupę ludzi, w tym wile dzieci, oglądających multimedialną ekspozycję w autokarze zaadaptowanym na inteaktywną przestrzeń wystawienniczą

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pucku.
Fot. Materiały własne BPN

„Wspaniała lekcja historii”

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” na zwiedzających czekała nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi jak interaktywne prezentacje, pokazy VR, hologramy, fotobudka czy makieta polskiego pawilonu z Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Przyciągały one gości, nierzadko przed wejściem tworzyły się kolejki, a czasem nawet zespół opiekujący się naszym centrum edukacyjnym zostawał dłużej, by umożliwić wszystkim skorzystanie z przygotowanych atrakcji. Pokazy filmu Wiktoria 1920 miały blisko 100% frekwencję. Zwiedzanie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” odbywało się przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

W pamiątkowej księdze Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” wiele osób pozostawiło po sobie ciepłe słowa. Wśród wpisów znalazły się podziękowania za „wspaniałą lekcję historii” i liczne podpisy, a także docenienie inicjatywy. Szczególne wrażenie wywarł na gościach Film VR Wiktoria 1920. Tak pozytywny odbiór sprawił, że Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” wyraził nadzieję, że Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa” uda się powrócić na trasę po Polsce w 2022 roku.

zdjęcie przedstawia kobietę w sukience oglądającą multimedialną ekspozycję w autokarze zaadaptowanym na inteaktywną przestrzeń wystawienniczą

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Lęborku.
Fot. Materiały własne BPN

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.