Kontrast
Wielkość czcionki

Wrocław: Konferencja i koncert na inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, w stolicy Dolnego Śląska, 20 stycznia odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości we Wrocławiu. Jej organizatorami są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego.

Tytuł inaugurującej konferencji to „Polsce swobodny dać świt…”. Jest to cytat wyjęty z Hymnu Strzeleckiego, pieśni legionowej która powstała pod zaborami i ma symboliczny wymiar. Podczas spotkania prelegenci będą chcieli zaprezentować wysiłek społeczny, zwłaszcza grup ze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, które miały ogromny wkład w kształtowanie się północno-zachodnich granic II RP. Nie pomijając wydarzeń ogólnopolskich, badacze przedstawią także ikoniczne postaci: Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego i Józefa Hallera.

Możliwość lepszego poznania wątków historycznych, to nie jedyne zaplanowane atrakcje. Dwa duże i niezwykle ważne dla tej epoki muzea, Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, zaprezentują swoje ekspozycje. Wstęp na konferencję jest wolny.

Natomiast wieczorem, w Narodowym Forum Muzyki, odbędzie się okolicznościowy koncert. Szymon Nehring, wielokrotnie nagradzany młody pianista i Filharmonia Wrocławska, pod batutą dyrektora artystycznego Giancarlo Guerrero, wykonają „Uwerturę koncertową E-dur” op. 12 Karola Szymanowskiego i „Koncert fortepianowy a-moll” op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Ci dwaj wielcy kompozytorzy mieli swój wkład w wydarzenia 1918 roku i formowanie się polskiej kultury. Na wydarzenie pozostały do kupienia ostatnie bilety.

Jak napisano na stronie Narodowego Forum Muzyki koncert ma być „okazją do refleksji nad współczesnymi formami patriotyzmu, upowszechnianiem ojczystej sztuki, wspieraniem rodzimych artystów oraz budowaniem warunków do rozwoju polskiej twórczości”. Z kolei konferencja opowie o sile narodu polskiego w bardzo trudnym momencie dziejowym.