Kontrast
Wielkość czcionki

„Wrzuć grosz do fontanny” - muzyczna walentynka dla Warszawy

Warszawa to przestrzeń, w której na każdym skrzyżowaniu melodie przeszłości łączą się z nowoczesnym rytmem miasta. Tę gamę uczuć najlepiej wyrażają… piosenki! Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na sentymentalną podróż po stolicy w wykonaniu współczesnych artystów. „Wrzuć grosz do fontanny” to pierwszy jej odcinek – Julia Pietrucha występuje z zespołem Jana Emila Młynarskiego w romantycznej balladzie. Zapraszamy do słuchania!

Wrzuć grosz do fontanny, razem ze mną na dno wrzuć…

Brzmienie połączonych instrumentów – katarynki, bandżoli, werbli, pozytywu organowego i tuby – w aranżacji kierownika muzycznego projektu Jana Emila Młynarskiego, działa na zmysły. Dzięki niemu przed oczami słuchacza ożywa obraz przedwojennej Warszawy. Sensualny głos Julii Pietruchy wspaniale go dopełnia. Tak brzmi walentynka dla Warszawy, która była jest i będzie.

tytuł utworu napisany na tle zdjęć zrujnowanej Warszawy

Piosenka zaczynająca się słowami „Wrzuć grosz do fontanny, razem ze mną na dno wrzuć, jeśliś jest zakochany…” to utwór o miłości. Zakochani znów się spotkają – o ile spełni się życzenie wypowiedziane przy wrzucaniu monety do wodotrysku. Fontanny są w ogóle symbolem romantycznych spotkań i powrotów – to też powód, dla którego piosenka ma swoją premierę w walentynki 2022. Piosenka w oryginale była popularna w latach 50. XX wieku. Polski tekst stworzył Ryszard Kiersnowski (pseudonim artystyczny: Ryszard Pobóg) jako luźną adaptację oskarowego slowfoxa śpiewanego przez Franka Sinatrę. 

Kuplety Warszawskie 2.0 – stare piosenki w nowej odsłonie

Projekt „Kuplety Warszawskie 2.0”, którego walentynka dla Warszawy jest pierwszą odsłoną, przypomina dawne melodie w nowych odsłonach. Jego kierownikiem muzycznym jest Jan Emil Młynarski – muzyk, artysta, dziennikarz i popularyzator piosenek o starej Warszawie. On także dokonał wyboru piosenek, które dzięki współczesnym artystom zyskają nowe oblicze. Jak sam powiedział, kluczem wyboru były teksty, które dopełniają historię o zniszczonym Pałacu Saskim i jego okolicach. „Wrzuć grosz do fontanny” odnosi się do fontanny z Ogrodu Saskiego, położonej tuż obok dawnego pałacu.

Utwory nagrane w ramach „Kupletów Warszawskich 2.0”  powracają klimatem do miasta, którego dziś już nie ma. Julia Pietrucha –  aktorka, piosenkarka, autorka piosenek i prezenterka – jest doceniana za świetny, naturalny głos, a jej piosenki spodobały się publiczności i krytykom. Sentymentalne brzmienie jej nowego wykonania „Wrzuć grosz do fontanny” łączy różne obrazy stolicy – tej przed katastrofą II wojny światowej i tej późniejszej, tętniącej życiem i spoglądającej na dawne czasy z tęsknotą. To była także idea teledysku walentynki dla Warszawy, w której zdjęcia z przedwojennych wydarzeń i miejsc zostały zestawione z ujęciami powojennymi, na których trwa odbudowa miasta.

Ogród Saski sprzed 100 lat

Fontanna w Ogrodzie Saskim powstała w 1855 roku. Jest jednym z symboli Warszawy, pojawia się na licznych pocztówkach i pamiątkowych zdjęciach. Elegancka i prestiżowa, jak zapewniają mieszkańcy Warszawy, jest jednym z najpopularniejszych spotkań zakochanych od dziesięcioleci. Fontanna wcześniej zyskała muzyczną sławę – pojawia się np. w utworze „Piosenka o Warszawie” Feliksa Konarskiego z 1943 roku. Dziś powraca do niej utwór „Wrzuć grosz do fontanny”.

fontanna w ogrodzie saskim, w tle pałac saski

Warszawa. Ogród Saski.
Ze zbiorów NAC.

„Kuplety Warszawskie 2.0” to próba przywrócenia obrazu Pałacu Saskiego i jego okolic jako miejsca pełnego życia w samym sercu Warszawy. Na dawnych zdjęciach Ogrodu Saskiego widać bawiące się dzieci, matki z wózkami, dżentelmenów w kapeluszach, spacerujących seniorów. Dziś to miejsce także tętni życiem. Twórcy mają nadzieję że w wyobraźni współczesnych słuchaczy, dzięki muzyce ożyją budowle, plac i ogród jak sprzed lat. Zapraszamy do słuchania!

„Wrzuć grosz do fontanny” – Julia Pietrucha

Tytuł: Wrzuć grosz do fontanny

Czas: 2 minuty 40 sekund

Autor tekstu: Ryszard Kiersnowski

Autor muzyki: Jule Styne

Wykonawcy:

Julia Pietrucha – śpiew
Jan Młynarski – katarynka, bandżola, werbel, chór
Piotr Zabrodzki – pozytyw organowy, chór
Igor Nikiforow – chór
Piotr Wróbel – tuba

kobieta i mężczyzna wsiadają do dorożki, w tle pałac saski

Teledysk:

Reżyseria: Cyprian Demianiuk
Montaż: Tomasz Kolak
Grafika: Maciej Białobrzeski
Kwerenda archiwalna: Monika Ciura
Kierownictwo produkcji: Wiktoria Włoczewska

Materiały archiwalne wykorzystane w filmie pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Producent: Biuro Programu „Niepodległa”

Projekt finansowany ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.