Kontrast
Wielkość czcionki

Wspomnienie o Gabrielu Narutowiczu - debata naukowa o pierwszym Prezydencie II RP

O Gabrielu Narutowiczu, pierwszym Prezydencie II Rzeczypospolitej Polskiej, zwykle mówi się w kontekście jego tragicznej śmierci. Biuro „Niepodległa” oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają na debatę poświęconą jego postaci podczas której naukowcy skupią się nie tylko na kontrowersjach i okolicznościach zgonu siedem dni po wyborze na urząd prezydencki, ale również na poprzedzających go wyborach. Szczególną uwagę zwrócą na relację dwóch mężów stanu: Gabriela Narutowicza i Józefa Piłsudskiego. Do wysłuchania debaty na kanałach Facebook Biura i YouTube Muzeum niemal w stulecie zamachu na pierwszego Prezydenta RP – 15 grudnia 2022 roku o godzinie 12.00.

Wspomnienie o Gabrielu Narutowiczu w 100. rocznicę jego śmierci

Debata odbędzie się w saloniku w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To właśnie w tej podwarszawskiej miejscowości osiadł Marszałek z rodziną po wycofaniu się z życia politycznego w wyniku szoku po zamachu na Gabriela Narutowicza i tu spisał wspomnienia o pierwszym prezydencie II RP. Według zamachowca pierwotnym jego celem był właśnie Józef Piłsudski.

Podczas debaty rozmówcy postarają się prześledzić sekwencję zdarzeń społeczno-politycznych i łańcuch decyzji (w tym osobistych), których zbieżność doprowadziła do śmierci jedynego kandydata na prezydenta, na którego gotowa była oddać swój głos większość posłów Sejmu. Zastanowią się jaki był efekt społeczny i polityczny zamachu na człowieka, którego Józef Piłsudski nazywał „prawdziwym Europejczykiem”. Gabriel Narutowicz uosabiał sukces zawodowy, jednocześnie pozostawał bardzo oddany rodzinie. Był inżynierem, wybitnym polskim konstruktorem i europejskim pionierem elektrowni wodnych, który porzucił wygodne, uporządkowane życia na rzecz pracy dla Polski.

banerek wydarzenia

Zabójstwo Prezydenta RP Gabriela Narutowicza nie było czynem szaleńca oderwanego od realiów życia politycznego – prowadzona nagonka  była niezwykle agresywna. Brutalność zajść politycznych i fizyczne ataki na wyborców Gabriela Narutowicza były zapowiedzią nadchodzącego dramatu. Nawet szokująca śmierć urzędnika państwowego nie powstrzymała agresji, a zdarzały się próby usprawiedliwiania zamachowca. Pomimo, że mija 100 lat od przytoczonych wydarzeń, to nadal budzą one emocje, co najlepiej świadczy o ponadczasowości tematyki w debacie publicznej.

Debata naukowa o Józefie Piłsudskim i Gabrielu Narutowiczu

W stulecie zamachu na pierwszego Prezydenta RP – 15 grudnia 2022 roku o godzinie 12.00 – zapraszamy na spotkanie poświęcone pierwszemu Prezydentowi II RP. Debacie towarzyszyć będzie prezentacja wydania krytycznego „Wspomnień o Gabrielu Narutowiczu” spisanych przez Józefa Piłsudskiego w opracowaniu doktora Stefana Artymowskiego (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, 2022).

Uczestnicy:

  • dr Stefan Artymowski – pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, historyk i muzealnik. Autor monografii, artykułów naukowych, recenzji oraz publikacji muzealnych. Specjalizuje się w historii XX wieku oraz historii wojskowości.
  • dr hab. Marek Białokur, prof. Uniwersytetu Opolskiego – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Zainteresowania naukowe: biografistyka, historia polskiej myśli politycznej XX wieku, dydaktyka historii.
  • prof. Andrzej Friszke – profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wykładowca Collegium Civitas,  przewodniczący „Archiwum Solidarności”. Zajmuje się historią polityczną Polski w XX wieku.
  • prof. Grzegorz Nowik – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej Józefa Piłsudskiego, kieruje zespołem wydającym dokumenty wojny 1918–1920.

Debatę poprowadzi Konrad Piasecki – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Laureat nagrody Grand Press dla Dziennikarza roku 2015.

banerek wydarzenia

Do wysłuchania debaty na kanałach Facebook Biura i YouTube Muzeum zapraszamy 15 grudnia 2022 roku o godzinie 12.00.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.