Kontrast
Wielkość czcionki

O działalności artystycznej awangardystów. Wykłady w Muzeum Narodowym w Warszawie

W ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zaprasza na spotkania organizowane w Muzeum Narodowym w Warszawie, dotyczące różnych obszarów działalności artystycznej awangardystów. Poniżej przedstawiamy zarysy tematów najbliższych wykładów.

4 października 2017, godz. 17 – wykład „Pejzaże dźwiękowe, mapy, landszafty, partytury – o spotkaniach dźwięku i obrazu w literackiej twórczości awangardowej”
Prowadząca spotkanie dr Beata Śniecikowska opowie o awangardowych utworach literackich, skupiając się w głównej mierze na ich pozawerbalnych aspektach. Awangardowa rewolucja objęła wszystkie dziedziny życia artystycznego, a więc także literaturę. Utwory nierzadko zapisywane były w sposób nielinearny, tworzyły całe krajobrazy, pejzaże i układy przestrzenne. Dzieło postrzegane miało być jako całość: zapis, obraz, dźwięk, wszystko od siebie zależne, przeplatające się, tworzące nową, niezwykłą awangardową jakość.

4 października 2017, godz. 18 – wykład „Awangarda w przekładzie”
Spotkanie poświęcone będzie szeroko pojętemu zagadnieniu przekładów awangardowych. Wielojęzyczne konstrukcje hybrydyczne, kolaże gatunkowe, innowacje stylistyczne i specjalne zabiegi graficzne – awangardowe przekłady pełne były tego typu translatorskich eksperymentów. Jednak nie tylko o innowacjach, mających uatrakcyjnić tekst, opowie prowadząca spotkanie dr hab. Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz. Poruszona zostanie także kwestia przekładu literatury awangardowej na przykładzie poezji polskiej, rosyjskiej i angloamerykańskiej.

11 października 2017, godz. 17 – wykład „Poawangardowe impulsy w przestrzeni miejskiej”
Głównym tematem spotkania będzie refleksja nad obecnością w miastach pamięci o postulatach awangardystów. Czy są one realizowane? Jakie ich konsekwencje widzimy współcześnie? W jaki sposób upamiętniany jest w przestrzeni miejskiej dorobek twórców awangardowych? I czy jest to zgodne z założeniami tej grupy? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie starała się udzielić prowadząca dr Magdalena Lachman.

11 października 2017, godz. 18 – wykład „Nowy człowiek. O wyobraźni antropologicznej w polskiej prozie awangardowej”
Zmieniający się świat: industrializacja i rozwój techniki, umasowienia środków komunikacji społecznej, przyspieszony rytm życia w tłocznym i hałaśliwym mieście, a także rewolucja w sztuce sprawiły, że zaczęła kształtować się również wizja nowego człowieka – który byłby w stanie sprostać tym nowym wyzwaniom. Prowadząca spotkanie dr hab. Magdalena Rembowska-Płuciennik opowie o portrecie nowego bohatera, wyłaniającym się z innowacyjnych wówczas technik narracyjnych stosowanych w polskich powieściach awangardowych. Poruszone zostaną kwestie awangardowego postulatu uwolnienia języka od rygorów składni i logiki, eksperymentów z montażem elementów odległych od siebie zarówno czasowo czy przestrzennie jak i pojęciowo, a także nowe formy prezentacji i opowiadania o stanach wewnętrznych bohatera.

Marian Bogusz, "Kompozycja II", 1956, olej na płycie pilśniowej, wym. 100 x 121 cm

Marian Bogusz, „Kompozycja II”, 1956, olej na płycie pilśniowej, wym. 100 x 121 cm

Wykłady odbywają się w sali kinowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły dostępne na stronie http://www.mnw.art.pl.

Wszystkie spotkania realizowane są w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.