Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Wilanowie

Ekspozycja „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Archiwa Państwowe, zawędrowała do Wilanowa! Od 1 czerwca 2021 wita gości Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Nadzwyczajne rodzinne opowieści zatrzymane na starych fotografiach będzie można oglądać na przedpolu Muzeum do 30 sierpnia 2021 roku.

Portret rodzin II Rzeczypospolitej

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję można poznać ich codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający wystawę odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych i poznają jaka była rola kobiet w odbudowie niepodległej Polski. Nie zabrakło wątków burzliwych losów obrony i walki o kształt odrodzonej Ojczyzny. 

baner wystawy

Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek, a także zaangażowanie społeczeństwa w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez ostatnie dwa lata darczyńcy z całego kraju przekazali do  33 Archiwach Państwowych oraz ich oddziałac bezcenne materiały historyczne – unikalne fotografie, które dokumentują życie polskich rodzin od końca XIX stulecia po czasy współczesne. Tym razem wystawie, która prezentuje wybór z tych materiałów, będzie można przyjrzeć się bliżej podczas letnich spacerów po pięknych ogrodach Pałacu w Wilanowie.

Rodzinne otwarcie ekspozycji

Rodzinne otwarcie ekspozycji „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” zaplanowano 1 czerwca o godzinie 12:00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, na przedpolu Muzeum przy Domku Lanciego. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających bezpłatnie przez całe wakacje do 30 sierpnia 2021. Następnie wyruszy w podróż po Polsce.

Jednocześnie, w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, w całej Polsce uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. Na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl zapoznać można się z przygotowanym przez ekspertów poradnikiem pełnym cennych wskazówek na temat właściwego obchodzenia się z rodzinnymi pamiątkami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.