Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa #dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie

To pierwsza wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach Programu Niepodległa. Prezentowane są na niej zbiory dokumentujące nasze dziedzictwo narodowe. To największa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie od lat osiemdziesiątych XX w., a dokładnie od słynnej wystawy Marka Rostworowskiego „Polaków portret własny”, do której zresztą #dziedzictwo nawiązuje.

Jan Rembowski – Pochód góralek
Tempera na płótnie, fot. MNK

Ponad 650 dzieł prezentowanych na wystawie opowiada historię polskiej państwowości. Można zobaczyć  m.in. denara Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem używania nazwy „Polska”. Ponadto na ekspozycji możemy znaleźć wiele dzieł, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej sztuki. To między innymi pierwsze wydanie „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją autora – Adama Mickiewicza, nuty Fryderyka Chopina, obrazy Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego.

Wśród eksponatów można znaleźć także te, które świadczą o wkładzie Polaków w kształtowanie kultury Europy i świata. To m.in. kosztowne zegarki Patka z podobiznami polskich bohaterów narodowych, mapa Australii z najwyższym szczytem nazwanym przez jego odkrywcę, Pawła Edmunda Strzeleckiego – Górą Kościuszki oraz okładka magazynu „Vogue” zaprojektowana przez Janinę Dłuską.

Wstawa #dziedzictwo ma nas skłonić do refleksji nad tym, co stanowi spadek po poprzednich pokoleniach, które żyły na ziemiach polskich i gdzie właściwie te ziemie były. Odpowiada też na pytania dotyczącego fundamentów naszej wyobraźni zbiorowej – obrazów, książek, utworów muzycznych, zwyczajów które mają na nas wpływ. Zamiarem twórców wystawy było pokazanie dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami, ale też nakłonienie do rozmyślań nad tym, jak my – współczesne pokolenia – możemy dopisać kolejny rozdział w historii naszego dziedzictwa. Hasztag, użyty w nazwie ekspozycji ma wskazywać na konieczność aktualizacji wydarzeń historycznych.

Ekspozycja jest podzielona na cztery kategorie, zaczerpnięte z antropologicznych i historycznych studiów nad kulturami narodowymi. To „geografia”, „język”, „obywatele” i „obyczaj”. Pierwsza kategoria odnosi się do terytoriów, z którymi nasza kultura jest związana, druga podkreśla rolę języka w definiowaniu narodów. „Obywatele” to dział, który odnosi się do ludzi, którzy utożsamiają się z naszą kulturą, zaś „obyczaj” ma uzmysławiać, że z perspektywy historycznej narody można definiować przez odniesienie do ich źródeł kulturowych, nie etnicznych.

W ramach wystawy zaplanowano również wiele imprez towarzyszących, które zaplanowano do końca 2017 roku. Wśród nich są spotkania, debaty, wykłady, warsztaty dla młodzieży, dzieci i rodzin, wycieczki, spacery oraz akcje miejskie. W październiku z kolei odbędzie się dwudniowa konferencja artystyczno-naukowa.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Została także wpisana w program towarzyszący 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Krakowie.

Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Niepodległa”.

Powrót na górę strony

Bądź na bieżąco! Otrzymuj informacje o obchodach na swojego maila.

FreshMail.pl