Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa "Konopacka. Z radości życia" w Centrum Olimpijskim

Halina Konopacka jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci polskiego sportu II RP. Jej życiorys nadaje się na film rodem z Hollywood.  W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Centrum Olimpijskie w Warszawie zaprasza na wystawę poświęconą kobiecie, która zdobyła pierwsze w historii olimpijskie złoto dla Polski.

Logo wystawy Konopacka. Z radości życia

Halina Konopacka była wszechstronnie utalentowaną sportsmenką. Trenowała w Akademickim Związku Sportowym Warszawa. Uprawiała m.in. pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut oszczepem; startowała w trójboju, pięcioboju, sztafecie 4×100 metrów. Największe sukcesy odniosła jednak w rzucie dyskiem. W 1925 ustanowiła pierwszy w historii kraju rekord świata, w 1926 – pierwsze mistrzostwo świata, a podczas IX Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie, 31 lipca 1928 roku, sięgnęła po  pierwsze polskie olimpijskie złoto.

W trakcie swojej kariery zdobyła liczne tytuły – była m.in. 7-krotną rekordzistką świata, 56-krotną rekordzistką Polski, 26-krotną mistrzynią Polski. Komentatorzy sportowi nadali jej przydomek ‘Czerbieta’ (zbitka słów: czerwona kobieta), gdyż zwykle występowała w czerwonym berecie. Była wyjątkową kobietą, uznawaną nawet przez ówczesnych za nieprzeciętną. Udowodniła to na przykład wtedy, gdy po wybuchu II wojny światowej kierowała jedną z ciężarówek, które ewakuowały złoto Banku Polskiego. Mistrzyni w wielu aspektach swojego życia wyprzedzała swoją epokę.

Popiersie Konopackiej - zdjęcie z wystawy

Halina Konopacka mawiała: „Sportu bez entuzjazmu nie rozumiem. By w sporcie osiągać sukcesy, trzeba go uprawiać con amore”. Wystawa w Centrum Olimpijskim została otwarta w 90 lat od jej amsterdamskiego triumfu. Przypomina początki ruchu olimpijskiego w niepodległej Polsce i zachęca do uprawiania sportu. Na gości czekają zdjęcia, cytaty, a także interaktywne atrakcje.

Wystawa potrwa do 30 września. Można zwiedzać ją w „Galerii -1” w Centrum Olimpijskim. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!