Wystawa "Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku" w Ossowie
- Data publikacji
- 11 sierpnia 2023
Biuro „Niepodległa” zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Charakterystyczne, pomarańczowe ekspozytory rozstawione w Ossowie opowiadają o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją. Ekspozycja dostępna jest także bezpłatnie w wersji do pobrania. Zapraszamy!
Wystawa „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Ossowie
Wystawa składa się z 10 elementów. Oglądać ją można do końca sierpnia 2023. Ekspozytory swoją formą nawiązują do motywu wstęgi, która symbolizuje napływanie ochotników. Pochodzili oni z różnych części Polski i świata i choć różnili się wiekiem, płcią, wykształceniem, statusem społecznym czy poglądami politycznymi, zjednoczyli się we wspólnym celu – obronie niepodległości Polski. W działania o charakterze pomocniczym włączyły się niezliczone organizacje zawodowe, społeczne czy sportowe. Nie zabrakło młodzieży i studentów, harcerzy, rzemieślników, profesorów, lekarzy, inżynierów, prawników, pisarzy i kapłanów.
Energia ochotników wniosła nowego ducha w szeregi osłabionego wojska. Ten zapał i entuzjazm oddaje kolor pomarańczowy wykorzystany w projekcie. Inspiracją do wykorzystania tej barwy były również wspomnienia uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Józefa Drążkiewicza. W wieku 16 lat, będąc uczniem IV klasy gimnazjum w Sierpcu, zaciągnął się do 221 ochotniczego pułku „Dzieci Warszawy”. Opisuje on moment wymarszu z Warszawy i przybycie do Ossowa o zachodzie słońca, jak i łunę ognia z pola bitwy w nocy z 13 na 14 sierpnia 1920. Zwiedzający znajdując się w przestrzeni wystawy, prezentowanej również w sierpniu, staje w tej aurze, w której znajdowali się ochotnicy.
Wystawa do pobrania z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Ekspozycję „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku” przygotowano także w formie plansz do pobrania. Wystawa to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej. Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Pliki dostępne są na niepodlegla.gov.pl.
Teksty w języku polskim i angielskim autorstwa prof. dr hab. Marcina Kruszyńskiego opisują różne grupy ochotników. Na każdej planszy znajduje się cytat, będący głosem uczestników Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wśród wykorzystanych grafik można znaleźć plakaty propagandowe i fotografie z zasobów Wojskowego Biura Historycznego (Centralnego Archiwum Wojskowego), Muzeum Niepodległości w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z kolekcji prywatnych. Ekspozycja składa się z 10 plansz tematycznych:
- Wstęp: Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
- Do broni!
- Oto cały naród
- Jedna myśl – jeden cel
- Państwo to Wy!
- Oddali serce żołnierzowi
- Jestem obrońcą Warszawy
- Pojechałam do okopów
- Życiem pełnić służbę
- Stójcie niewzruszenie
Zapraszamy do korzystania!
Wystawę sfinansowano ze środków budżetu państwa.