Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa polskiej fotografii „Family Values” w Londynie

W tym roku, z okazji 100-lecia niepodległości Polski, w Londynie po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii zagości wystawa poświęcona polskiej fotografii, pod tytułem „Family Values: Polish Photography Now”.

Kuratorem wystawy jest Kate Bush. Zaprezentowane zostaną prace artystów, które podejmują tematy związane z poczuciem tożsamości, rodziną i domem w kontekście przekształceń społecznych i politycznych. Centralnym punktem będzie „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet, praca licząca ponad 20 tysięcy negatywów. Towarzyszyć mu będą dzieła fotograficzne i filmowe Anety Bartos, Weroniki Gęsickiej, Anety Grzeszykowskiej, Adama Palenta i Józefa Robakowskiego. Całość wystawy będzie stanowić dokumentację przemian kulturowych w Europie Wschodniej w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Czarno-biała fotografia autorstwa Zofii Rydet z Gliwic

Fotografia autorstwa Zofii Rydet z Gliwic prezentowana w Warszawie w 1971 roku
Zbiory NAC online

Ekspozycja zostanie otwarta 25 maja w Londynie i potrwa do 22 lipca. Będzie ją można oglądać w siedzibie fundacji Calvert 22 (pod adresem 22 Calvert Avenue, London). Misją tej brytyjskiej fundacji jest krzewienie i celebrowanie współczesnej kultury i kreatywności Nowego Wschodu – Europy Wschodniej, Bałkanów, Rosji i Azji Środkowej, wzbogacające percepcję regionu i pogłębiające międzynarodowe zrozumienie.

Wystawa została zorganizowana przez Calvert 22 Foundation we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.