Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa "Rówieśnicy Niepodległej" odwiedza Kąty Wrocławskie

Wyjątkowa wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” tym razem pojawiła się w Kątach Wrocławskich. W otwarciu ekspozycji na placu przed basenem „Delfinek” GOKiS wzięli udział między innymi krewni nagrywanych świadków historii oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej. Wystawę oglądać można bezpłatnie do 3 kwietnia. 

zdjęcie ludzi oglądających wystawę

Stulatkowie i ich historie

Wystawa powstała z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – i to właśnie rówieśnicy nowej Polski, stulatkowie, dzielą się w niej swoimi osobistymi historiami, które nierozerwalnie splatają się z losami naszej ojczyzny w ostatnim stuleciu. Ich relacje zostały nagrane, a fragmenty wspomnień, dotyczące m.in. dorastania w dwudziestoleciu międzywojennym, bolesnego doświadczenia II wojny światowej i codzienności w realiach komunistycznego państwa, zostały zaprezentowane na wystawie na symbolicznej osi czasu i zilustrowane zdjęciami z archiwów rozmówców.

Pierwszy wernisaż wystawy „Rówieśnicy Niepodległej”, której autorami są Ewa Sowińska i Katarzyna Bock-Matuszyk, odbył się 10 listopada 2018 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Ekspozycja podróżuje teraz po Polsce, Kąty Wrocławskie są kolejnym przystankiem na jej dwuletniej drodze po polskich miejscowościach. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z partnerami z całej Polski będzie kontynuuje także nagrywanie relacji najstarszych Polaków. W ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie” powstaje również publikacja z fragmentami tych wspomnień.

Stulatkowie opowiadają, co ich zdaniem jest najważniejszymi osiągnięciami oraz wydarzeniami w burzliwej i ciekawej historii kraju i świata, której są świadkami. Dzielą się też tym, czym jest dla nich niepodległość i to ważne pytanie skierowanie jest również do odbiorców wystawy.