Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Steps Ahead” w Budapeszcie

9 maja 2018, w Centrum Architektury FUGA w Budapeszcie, odbył się wernisaż wystawy „Steps Ahead”. Goście do 28 maja będą mieli okazję zapoznać się z polskim i węgierskim designem ostatnich lat. Uwidocznią go meble, transport, oświetlenie, ceramika, polskie narzędzia i AGD, węgierski sprzęt medyczny, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne – czyli zwykłe rzeczy, które nas otaczają, w niezwykłej, nowoczesnej formie.

Wystawa „Steps Ahead” to przekrojowa prezentacja osiągnięć polskich i węgierskich projektantów. Pokazuje różnorodność ich działań, a jednocześnie prężny rozwój designu w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego. Nacisk położono na prace z XXI wieku, z najbardziej innowacyjnych dziedzin. Każdy eksponat, w formie wielkoformatowej fotografii lub prezentacji wideo, poświęcony jest innej realizacji. Łącznie stanowią one odbicie potencjału gospodarczego obu krajów. Co warte podkreślenia, uwidoczniono są nie tylko podobieństwa, ale i różnice.

zaproszenie na wernisaż Steps Ahead po węgiersku

Wystawa jest efektem pracy polsko-węgierskiego tandemu. Jej kuratorami są profesorowie Michał Stefanowski i Gyula Ernyey, obaj z ogromnym doświadczeniem w branży. Skoncentrowali się na wzornictwie przemysłowym, bezpośrednio wpływającym na życie codzienne. Z około 100 projektów większość wdrożono do produkcji. Są to m.in. pociąg EMU PesaDART, lotniskowy pojazd ratunkowo-gaśniczy FELIX 8×8 zespołu WISS, krzesło Trim Krystiana Kowalskiego czy ze strony węgierskiej beton przewodzący światło Litracon™ Árona Losoncziego, elektryczny skuter Moveo zaprojektowany przez Pétera Üvegesa i Gergely’a Kissa oraz krzesło Biela Andrása Kerékgyártó.

Wystawa w sierpniu przeniesie się do Warszawy. Została zorganizowana przez Stowarzyszenie Węgierskich Artystów i Projektantów wspierane przez Narodową Fundację Kultury, oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA 100 — międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.