Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Trudny wiek. Szapocznikow - Wajda - Wróblewski" w Wilnie

Instytut Adama Mickiewicza i MO Museum w Wilnie, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, od 20 marca zapraszają na litewską odsłonę wystawy „Trudny wiek. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski”. Kuratorzy, za pomocą 120 eksponatów z 5 różnych krajów, opowiadają o trzech wybitnych twórcy swojego pokolenia którzy, choć są przedstawicielami różnych dziedzin sztuki, w swoich dziełach wracają do pewnych metafor wynikających z doświadczeń lat młodzieńczych, które przypadły na czas II wojny światowej.

Trudny wiek. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski

Alina Szapocznikow (1926-1973), Andrzej Wajda (1926-2016) i Andrzej Wróblewski (1927-1957) należą do najwybitniejszych twórców swojego pokolenia. Rzeźbiarkę, malarza i reżysera łączą wspólne doświadczenia biograficzne, nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

kafelek wystawy

Wystawa „Trudny wiek. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski”
Materiały ze strony MO Muzeum: mo.lt

Na wystawie prezentowanych jest 120 prac z 25 muzeów, galerii i kolekcji prywatnych z 5 różnych krajów. Wileńska ekspozycja to nowa odsłona projektu „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, czyli wystawy prezentowanej w 2018 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach. Publiczność litewska będzie mogła zapoznać się z fenomenem twórczości pokolenia zarażonego wojną oraz odkryć, w jaki sposób malarstwo, film i rzeźba interpretowały zbliżone doświadczenia. Anda Rottenberg, kuratorka wystawy tłumaczy: „Celem wystawy jest nie tylko reinterpretacja znanych dzieł sztuki i filmów, ale także ujawnienie tego, co łączy prace trzech artystów ogarniętych obsesją wojny i śmierci. Samo dorastanie jest często postrzegane jako wiek traumatyczny. Ze względu na takie okoliczności jak życie rodzinne, relacje z rówieśnikami, system edukacji czy inicjacja seksualna, okres ten może zdeterminować całe życie człowieka. A jeśli ktoś musi doświadczyć śmierci rodzica, przetrwać trudną do zniesienia codzienność wojenną, w której niewiele jest cnoty i przyzwoitości, staje w obliczu »syndromu wojennego dojrzewania«, naznaczonego wyjątkowym piętnem”.

Wystawa w MO Museum w Wilnie

Inspiracją dla nazwy wystawy, która gości w MO Museum w Wilnie, jest tytuł rzeźby Aliny Szapocznikow z 1956 r., przedstawiającej nastoletnią postać. „Trudny wiek” bowiem odnosi się nie tylko do tragicznego czasu historycznego, ale i do jednego z najważniejszych okresów w życiu człowieka – dojrzewania. Wystawa nawiązuje również do trudnego tematu historii Wilna w czasie II wojny światowej przez postać urodzonego i wychowanego w mieście Andrzeja Wróblewskiego.

Kuratorem ekspozycji jest Anda Rottenberg. W zespole kuratorskim znaleźli się Gabrielė Radzevičiūtė, Magdalena Komornicka, Julian Klonowski i Ieva Stasevičiūtė. Architekci to jojko+nawrocki architekci (Agnieszka Weber, Bartłomiej Nawrocki). Za opracowanie graficzne odpowiada Klimaitė Klimaitė, a producentem jest Dominykas Šavelis.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.