Kontrast
Wielkość czcionki

Zamość - kolejny przystanek na trasie Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa"

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura przestrzeń, popularyzująca historię Polski poprzez umożliwienie widzom stanie się częścią opowieści za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Interaktywne widowisko w technologii VR po wizytach m.in. w Darłowie i Sandomerzu zagości w Zamościu.

W ramach Teatru Fundacja przygotowała program popularyzatorsko – edukacyjny „MS Piłsudski – ukryta historia”, który poświęcony jest odzyskaniu przez Polskę nie tylko niepodległości, ale i dostępu do morza. Osią opowieści jest legendarny polski transatlantyk MS „Piłsudski”. Dodatkowo będzie można obejrzeć wielokrotnie nagradzany VR „Kartka z Powstania”, który przenosi widza do Warszawy w 1944 roku i pozwala spojrzeć w oczy walecznym powstańcom. To wyjątkowe widowisko porusza szczególnie podczas obchodów 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do niezwykłego teatru historii!

Legendarny transatlantyk MS „Piłsudski”

Statek MS „Piłsudski” nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, naczynia, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań zostały przygotowane i zaprojektowane przez rodzimych artystów. Jego narodziny związane są ściśle z powstaniem portu w Gdyni. Zdążył stać się legendą, choć jego historia była krótka – zatonął tuż po wybuchu II wojny światowej, po wpłynięciu na niemiecką minę morską. Jego wrak cieszy się wciąż zainteresowaniem płetwonurków i poszukiwaczy przygód. Podobnie jak jego bliźniak – MS „Batory” – transatlantyk stał się dumą odrodzonej Polski i jej pływającą wizytówką. Dlatego właśnie MS „Piłsudski” jest bohaterem widowiska Fundacji Koncept Kultura. 

czarno-białe zdjęcie przedstawiające statek

Wodowanie Piłsudskiego

„MS Piłsudski – ukryta historia”

Dzięki zdobyczom technologii widzowie będą mogli przenieść się na pokład tej wyjątkowej jednostki. Zasiadając w jednym z 15 obrotowych foteli, po powitaniu, uczestnicy widowiska wyposażeni zostają w najnowsze urządzenia VR oraz słuchawki i początkowo znajdują się w sali kinowej, oglądając fragment archiwalnej kroniki poświęconej transatlantykowi. Wtedy zaczyna się zabawa – nieoczekiwanie widzowie, dzięki wirtualnej rzeczywistości, lądują na pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz. To tylko jedna z postaci, które można spotkać podczas tej wirtualnej podróży – występują także m.in. marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy też Thomas Woodrow Wilson. Ważną częścią widowiska jest historia rozwoju Gdyni i zaślubin Polski z morzem. W tej części opowieści spotykamy m.in. Józefa Hallera czy inżyniera Tadeusza Wendę. Dzięki archiwalnym zdjęciom i staraniom grafików transatlantyk można obejrzeć od środka i od zewnątrz, z każdej dostępnej strony. W widowisko wplecione są także archiwalne filmy. Podróż przez lata starań o powrót Polski nie tylko na mapy świata, ale i do jego świadomości, kończy się we współczesności w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, gdzie widzowie mogą bez ruszania się z fotela obejrzeć gabloty z oryginalnymi przedmiotami ze statku i zamknąć kompozycyjną klamrę tej wyjątkowej opowieści.

Niezwykle istotnym elementem projektu jest interaktywna platforma poświęcona transatlantykowi, która przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pasjonują się polską marinistyczną historią i pragną dowiedzieć się więcej o legendarnym statku. Obejrzeć można m.in. odtworzony przez grafików model statku w technologii 3D, który internauci mogą dowolnie obracać, a także zajrzeć do wnętrz. Platforma zawiera ponad 700 archiwaliów związanych z samym transatlantykiem i z II Rzeczpospolitą. Wszystko to okraszone jest efektami specjalnymi, tworząc pasjonującą historię, która może wciągnąć na wiele wieczorów. 

„Kartka z Powstania” 

Inspiracją dla tej filmowej opowieść w technologii VR stał się kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”, który otrzymał od córki kartkę z modlitwą gdy wychodził, by walczyć w powstaniu. 

kadr z filmu przedstawiający powstańca wychodzącego z kanału

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

Produkcja widowiska trwała 2 lata, a zastosowana technika wywołuje u odbiorcy wrażenia uczestnictwa w oglądanych wydarzeniach. Widz, dzięki słuchawkom i goglom, jest żołnierzem powstańczego oddziału, przebywającym w kanale. Po wyjściu znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

kadr z filmu, przedstawiający powstańca z bronią

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

Projekt zyskał już uznanie zagranicznej widowni – w ramach programu „Kulturalne Pomosty”, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, gościł już m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy też w Japonii. W październiku 2018 roku zaprezentowany został przedpremierowo na Filmteractive Festival, gdzie zdobył Market Award, a także przepustkę na kwietniowe targi MIPTV w Cannes.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Zamościu

Wirtualny teatr jest mobilny, podróżuje w formie kopuły sferycznej o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Teraz w dniach 14-19 sierpnia zagości w Zamościu podczas Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Wszystkie seanse są bezpłatne. Na miejscu czuwają edukatorzy. By obejrzeć VR wystarczy przyjść do kopuły, ale by mieć pewność, że gogle będą wolne, można utworzyć rezerwację:

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób cierpiących na epilepsję i kłopoty z błędnikiem!