Kontrast
Wielkość czcionki

Zapraszamy do Ogrodu Pendereckiego

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, Instytut Adama Mickiewicza postanowił uhonorować mistrza w nietypowy sposób – łącząc dwie jego pasje – muzykę i dendrologię. W ten sposób powstała platforma cyfrowa inspirowana Ogrodem w Lusławicach, stworzonym przez Krzysztofa Pendereckiego, która prezentuje jego dorobek i wpływ na innych twórców.

banner przedstawiający ogród, z napisem "Ogród Pendereckiego"

PendereckisGarden.pl ma pokazywać (także w języku angielskim, by wszyscy na świecie mogli zapoznać się ze spuścizną kompozytora) skalę i znaczenie kulturowe fenomenu muzyki Pendereckiego, która krzyżuje się z wieloma gatunkami, w tym z muzyką filmową, rockiem, jazzem, muzyką klasyczną i elektroniczną. Na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza powstały specjalne dedykowane utwory poświęcone pamięci Pendereckiego, a stworzyli je Hania Rani, Max Richter, Robert Piotrowicz, Skalpel, Paweł Romańczuk, Jeajoon Ryu i Piotr Orzechowski. Nowe utwory, nie tylko dźwiękowe, ale też wizualne i audiowizualne – składają się na pejzaż cyfrowego ogrodu, w którym mistrza wspominają między innymi: Anne-Sophie Mutter, Arto Noras, Jeajoon Ryu, Katarzyna Budnik-Gałązka, Szymon Nehring, Janusz Wawrowski i Marcin Zdunik.

Ogród nie przybrał jeszcze swojej ostatecznej formy – będzie rozkwitał – z czasem zostanie wzbogacony o nowe treści i funkcjonalności, aby przybliżać międzynarodowej publiczności świat Pendereckiego, jego wielką indywidualność, wybitność i by wciąż inspirować kolejnych twórców.

zdjęcie Krzystofa Pendereckiego w ogrodzie

źródło: Instytut Adama Mickiewicza

Jak zapowiada IAM – od 29 marca, od godziny 20.00, w wirtualnym amfiteatrze Ogrodu Pendereckiego można będzie obejrzeć wyjątkowy koncert. Premierowo zabrzmią nowe zamówienia kompozytorskie Instytutu – „Prelude a la Cadenza”Hani Rani oraz „Testament” Maxa Richtera. Ponadto usłyszymy jazzowe improwizacje Atom String Quartet na temat wybranych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Artyści podzielą się też wspomnieniami o mistrzu, opowiedzą także w jaki sposób jego muzyka nieustannie inspiruje ich do twórczego działania.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022