Kontrast
Wielkość czcionki

Zapraszamy na konferencję online „Terytoria choreografii. Nowe szlaki awangardy” 28 i 29 września

28 i 29 września eksperci sztuki tańca z z Polski, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy w ramach międzynarodowej konferencji poświęconej twórczości wybitnych polskich choreografek i tancerek, które przyczyniły się do rozwoju tej dyscypliny na świecie podzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. To równocześnie podsumowanie projektu „Terytoria choreografii”, zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza 4 lata temu, a realizowanego wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca.

banner wydarzenia

Program Konferencji podzielony jest na trzy części i opiera się na roli kobiet w rozwoju tańca współczesnego, regionalnej i transregionalnej perspektywie opisu historii tańca europejskiego XX wieku oraz relacji między tańcem współczesnym z tańcami narodowymi i ludowymi. Konferencja skupi się na twórczości i inspiracjach niezwykłych artystek tańca: Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert, Ruth Sorel i Yanki Rudzkiej.

Jak zapowiadają organizatorzy – „Eksperci podejmą próbę odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, m.in.: Czy kraje leżące pomiędzy Rosją a państwami Europy Zachodniej, silnymi politycznie i kulturowo biegunami, zdołały osiągnąć po I wojnie światowej autonomię w dziedzinie twórczości artystycznej? W jaki sposób taniec wpływał na kształtowanie się tożsamości narodowych w zmiennych realiach politycznych? Jak w poszczególnych krajach przebiegał proces nakładania się na siebie kategorii tradycji i awangardy? Jak wzajemnie uzupełniają się historie narodowe z europejską i światową historią tańca? Wreszcie: w jaki sposób w wielkie narracje historyczne można wpisać mikrohistorie i wątki biograficzne?”

Uczestnicy konferencji będą mieć też możliwość obejrzenia nagrań spektakli powstałych w ramach wcześniejszych edycji projektu „Terytoria choreografii”.

Konferencja będzie dostępna w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca.

Szczegóły dostępne są na stornie culture.pl

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.