Kontrast
Wielkość czcionki

Zespół jazzowy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie w sobotę w Łazienkach

W najbliższą sobotę zapraszamy do Teatru Królewskiego w Łazienkach Królewskich na koncert znakomitego zespołu jazzowego Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie. Jest to jeden z kilku występów orkiestry, która zagra w Polsce w ramach kampanii „100 lat Razem”, celebrującej bliskie relacje między Polakami i Amerykanami.

Zespół „Ambasadorzy” rusza w trasę koncertową po Polsce. Od 17 do 26 kwietnia artyści odwiedzą Babiogórski Park Narodowy (18 kwietnia), Rzeszów (19 kwietnia), Kraków (20 kwietnia), Warszawę (21 kwietnia) i Grudziądz (24 kwietnia). Tournée zwieńczy koncert finałowy w Filharmonii Szczecińskiej (26 kwietnia). Biuro Programu „Niepodległa” jest współorganizatorem koncertu w Warszawskich Łazienkach.

„Ambasadorzy” to zespół, który powstał w 1943 roku. Muzycy kultywują dziedzictwo legendarnego założyciela orkiestry, majora Glenna Millera i jego Army Air Corps Bandu. Grają głównie szlagiery z epoki swingu, czyli lat 30. i 40. XX w., przenosząc  brzmienie Ameryki do najlepszych sal koncertowych Europy. Siedzibą orkiestry jest baza lotnicza Ramstein, w Niemczech.

żołnierze amerykańscy grający na instrumentach dętych

Tegoroczna trasa odbędzie się podczas Miesiąca Jazzu, inicjatywy National Museum of American History w Waszyngtonie. Podczas występów zabrzmią utwory m.in. Elli Fitzgerald, Duke’a Ellingtona, Peggy’ego Lee i Louisa Armstronga.

Projekt „100 lat razem” jest realizowany przez Ambasadę USA w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie. Powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku oraz setnej rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Polską w 2019 roku. Przypomina także o ponad siedemdziesięcioletniej obecności zespołu Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie.