Kontrast
Wielkość czcionki

Zlot ZHP Gdańsk 2018

Prawie 15 000 harcerzy z całego świata zbierze się w Gdańsku, by wziąć udział w największym harcerskim przedsięwzięciu ostatnich lat. Od 6 do 16 sierpnia 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej trwać będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018. Jest on częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Logo Zlot ZHP Gdańsk 2018

Na uczestników czeka wiele atrakcji. Przygotowano zajęcia wodne, zwiedzanie Gdańska, udział w wydarzeniach kulturalnych, wyjazdy na Kaszuby, kameralne koncerty, gry, dyskusje, spotkania z autorytetami świata kultury i sztuki, aktywistami i społecznikami. Z kolei 11 sierpnia harcerze zaproszą wszystkich na otwarty Dzień Regionów, w ramach którego zaprezentują regionalne tańce, smakołyki z różnych stron Polski i tradycyjne gry i zabawy.

Dwie Chorągwie przygotowały na tę okazję wydarzenia, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Chorągiew Lubelska zaprezentuje po raz pierwszy plansze wystawy „Niepodległość harcerstwem znaczona…”, która opowiada dzieje harcerstwa i ich wpływie na kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Z kolei Chorągiew Wielkopolska zaprosi do „Biało-czerwonej strefy radości”, gdzie odwiedzający będą mogli własnoręcznie wykonać różnorodne gadżety historyczne i biżuterię patriotyczną. Dla dzieci opracowano specjalny warsztat teatru Kamishibai, którego scenariusz oparto o wydarzenia z okresu walki o niepodległość.

rejestracja przy biurku - dziewczyna z plecakiem ma zakładaną na rękę przez harcerkę opaskę

©ZHP/ fot. Agnieszka Madetko-Kurczab

Jak powiedziała harcmistrz Monika Woźnica, która odpowiada za program Zlotu ZHP Gdańsk 2018: „Chcemy zainspirować i przygotować uczestników do zmiany świata już dzisiaj zgodnie z harcerskim systemem wartości. Robimy to poprzez stworzenie ekscytującego, motywującego, stawiającego wyzwania, innowacyjnego programu Zlotu, tak aby każdy zuch i harcerz miał możliwość rozwoju intelektualnego, społecznego, duchowego i fizycznego”. W końcu motto Zlotu głosi, że „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!”.

Przez cały czas trwania Zlotu harcerzom będzie towarzyszyć Watra Stulecia, czyli ognisko uświetniające 100-lecie odzyskania Niepodległości, 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie Ruchu Wędrowniczego na świecie. Chorągiew Stołeczna na jesień przygotuje dla gromad zuchowych i drużyn harcerskich niepodległościową tekę edukacyjną. Obchody 100-lecia będą trwać dalej.

grupa harcerzy maszeruje ścieżką, nad nimi kolorowe flagi wielonarodowe

©ZHP/ fot. Sherif Shicco

Związek Harcerstwa Polskiego od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków i dba o ich wszechstronny rozwój. W tym jubileuszowym dla Polski roku warto przypominać o ich służbie Ojczyźnie i ich rolę  w odzyskiwaniu niepodległości przed stu laty.