Kontrast
Wielkość czcionki

Znamy wyniki tegorocznej edycji konkursu "Zabytkomania"!

„Zabytkomania” to konkurs dla miłośników filmu i historii, którzy poprzez swoją twórczość pragną przybliżać i pokazywać bogate dziedzictwo kulturowe Polski, zarówno materialne, jak i niematerialne. W tym roku hasłem przewodnim konkursu była niepodległość i setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W filmach prosiliśmy o przedstawienie wolnej Polski i wartości, jakie się z nią wiążą, opowiadając o tym w kontekście swojego otoczenia, zabytków, tradycji czy lokalnych bohaterów.

plakat wydarzenia

W konkursie mogli uczestniczyć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Pierwsza kategoria była przeznaczona na młodzieży między 13 a 18 rokiem życia, druga – dla amatorów powyżej 18 lat. Do trzeciej grupy zaproszono profesjonalistów. Zadaniem konkursowym, jakie stało przed wszystkimi uczestnikami, było stworzenie filmu dokumentalnego, reportażu lub animacji, dotyczącej lokalnego dziedzictwa i promującej obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do konkursu zgłoszono ponad 100 filmów w trzech kategoriach. Po długich obradach jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I grupa – Młodzież 

Pierwsze miejsce zajęła Kalina Gawrysiak za film Choć przez moment. Jury doceniło wrażliwość wizualną, doskonałe zgranie nastroju filmu z muzyką i uniwersalne przesłanie. Film pokazał, że o dziedzictwie można opowiedzieć w sposób symboliczny, za pomocą obrazów i bez nadmiaru wielkich słów przekazać ważne rzeczy. 

 

Drugie miejsce zajęli: Julia Czurko, Antonina Witczak, Zuzanna Kalińska oraz Jagoda Szejnfeld za film Nieuległe serce. Jury doceniło symbolizm i pomysłowe podejście do tematu niepodległości oraz doskonałą realizację animacji. Warty podkreślenia jest ciekawy wybór postaci ważnych dla historii kraju. 

 

Trzecie miejsce zajęli: Aleksandra Szymankiewicz, Nikola Woroniec, Aleksander Jabłoński, Aleksander Sypniewski –  za film Jakby to było…  Film został nagrodzony ze względu na zaangażowanie młodych ludzi, stawianie pytań o współczesny patriotyzm i samodzielność w realizacji. Docenione zostało zwłaszcza wykorzystanie autorskiego tekstu zamiast sięgnięcia po gotowe utwory. 

 

Wyróżnienie otrzymały Julia Wandas i Klaudia Potaczała za film Niepodległa na pysznickiej ziemi. Film został wyróżniony za potencjał rozwoju i sięgnięcie do lokalnej historii i tradycji. 

 

II grupa – Amatorzy 

Jury nie przyznało pierwszego miejsca. 

Drugie miejsce zajęli ex aequo: Anna Przytocka – za film Ocalić od zapomnienia oraz Tomasz Wiśniewski za film Mało znana płyta Nieznanego Żołnierza.

Film Ocalić od zapomnienia został doceniony za doskonałe zdjęcia, montaż i przygotowanie techniczne. Na wyróżnienie zasłużyła także mała historia jako element niematerialnego dziedzictwa kulturowego i trudnej walki o niepodległość.

 

Z kolei film Mało znana płyta Nieznanego Żołnierza jury doceniło za niezwykle ciekawą lokalną historię, interesujące materiały archiwalne oraz rzetelne podejście do tematu. Film zachęca do samodzielnego szukania podobnych historii we własnej okolicy, stawia też pytanie o przyszłość. 

 

Trzecie miejsce zajęła Joanna Wróblewska za film Pamiętasz tę nutę… Kapituła postanowiła przyznać nagordę za fascynujący reportaż o Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, która przywołuje muzykę międzywojnia i popularyzuje ją podczas licznych koncertów i festiwali. 

 

Wyróżnienie otrzymała Kinga Zięba za film Kocham Cię, Polsko! Jury niezwykle ujęła bezpretensjonalność, optymizm i niezwykła radość życia, która wywołuje na twarzy uśmiech i sprawia, że można najlepiej docenić wartości takie jak wolność i niepodległość. 

 

III grupa – Profesjonaliści 

Drugie miejsce zajęli Tobiasz Bułynko i Klara Bułynko za film Rzeźbiarz zapomniany. Jury doceniło film za przypomnienie postaci jednego z wybitnych rzeźbiarzy, którego zasługi dla polskiej sztuki są nieocenione. Rzeźby i projekty Szczepkowskiego są niezwykłymi ilustracjami międzywojnia, które zasługują na przywrócenie do wspólnej pamięci. 

 

Skład jury tworzyli: 

  • Katarzyna Szczuka-Niezabitowska, dziennikarka TVP Kultura, reporterka, wydawca, edukatorka
  • Wojciech Kalwat, historyk Kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Współpracy z Zagranicą Muzeum Historii Polski 
  • Grzegorz Czerniak, twórca filmowy specjalista w zespole projektów filmowych w  Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego 
  • Kinga Gałuszka, filmoznawczyni, edukatorka w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 
  • Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia i Wydawnictw Narodowego Instytutu Dziedzictwa 
  • Anna Bińkowska przedstawicielka Biura Programu Niepodległa 

Konkurs został przygotowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Biuro Programu „Niepodległa”. Partnerem projektu jest KGHM Polska Miedź S.A.

Dziękujemy i zapraszamy do udziału za rok!