Kontrast
Wielkość czcionki

Zobacz „Kartkę z Powstania” w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś o godzinie 17.00, jak co roku, w Warszawie zawyją syreny, na minutę zatrzymają się autobusy, tramwaje i samochody. Przechodnie w zadumie przystaną na ulicach.

W ten sposób Warszawianie upamiętniają bohaterów walk o stolicę w 1944 roku.

Negatywy autorstwa Edwarda Dziewońskiego z lat 1945-46, źródło: MPW

Negatywy autorstwa Edwarda Dziewońskiego z lat 1945-46, źródło: MPW
Warszawa, po 1945. Śródmieście Południowe, ulica Polna. Aktorka Alina Janowska (w Powstaniu Warszawskim łączniczka Batalionu „Kiliński” „Alina”) przy zniszczonej cukierni Lardellego na ul. Polnej 30. Na kamiennej balustradzie namalowana „kotwica” – znak Polski Walczącej
data wykonania: po 1945
Miejsce wykonania: Warszawa
źródło: MPW

Pierwotnie Powstanie Warszawskie miało rozpocząć się wczesnym rankiem, jednak 29 lipca 1944 roku podjęto decyzję o zmianie godziny. Wybrano 17, ponieważ był to czas powrotu z pracy do domów, wzmożonego ruchu i większej liczby ludzi na ulicach, a co za tym idzie – dawało to powstańcom możliwość wtopienia się w tłum i dotarcia na swoje stanowiska.

Pierwsze strzały nie padły jednak o godz. 17, ale wcześniej, około 14 na Żoliborzu. Mimo to, niemiecki garnizon nie zdążył zmobilizować się na czas i nie stłumił wybuchu Powstania Warszawskiego.

Film w technologii wirtualnej rzeczywistości

Aby uczcić 74. Rocznicę tych wydarzeń, Narodowe Centrum Kultury przygotowało w warszawskiej Galerii Kordegarda pierwsze w Polsce widowisko fabularne, zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości i stereoskopii pt. „Kartka z Powstania”.

kadr z filmu, przedstawiający powstańca z bronią

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

Inspiracją dla filmowej opowieść stał się kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”, który, gdy wychodził do Powstania, otrzymał od córki kartkę z modlitwą.

Produkcja widowiska trwała 2 lata, a zastosowana technika wywołuje u odbiorcy wrażenia uczestnictwa w oglądanych wydarzeniach. Widz ma słuchawki na głowie, a na oczach specjalne gogle – jest żołnierzem powstańczego oddziału, przebywającym w kanale. Po wyjściu znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

kadr z filmu przedstawiający powstańca wychodzącego z kanału

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

Film można bezpłatnie oglądać do 16 września 2018 roku w Galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.