Kontrast
Wielkość czcionki

Zobacz Warszawę II RP - Archiwalny Fotoplastikon w Królikarni

Od soboty 7 lipca w warszawskiej Królikarni będzie można oglądać jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Warszawy z okresu II Rzeczpospolitej. O godz. 14.00 zainaugurowana zostanie wystawa w mobilnym fotoplastikonie w Parku Rzeźby przed Pałacem.

Bieg Gazeciarzy Kuriera Porannego- zdjęcia wykonane przed rozpoczęciem biegu kolporterów Kuriera Porannego przy ul. Szkolnej przed siedzibą Kuriera dom na pierwszym planie po prawej stron
Autor: Zdzisław Marcinkowski.
Daty: 1904 – 1939.
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Archiwalny Fotoplastikon 

Archiwalne fotografie ożywione w fotoplastionie pokazują życie Warszawy i jej mieszkańców w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzięki unikatowym fotografiom, prezentowanym w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D, poznamy stolicę międzywojnia. Wystawa podzielona jest na 5 sekcji tematycznych –  Krajobraz starej Warszawy, Warszawiak w pracy, Wydarzenia polityczne, Wystawy i inauguracji, Życie codzienne.

Czarno-biała fotografia predstawiająca Stare Miasto w Warszawie Widok z góry w kierunku południowym na Zamek Królewski i fragment Krakowskiego Przedmieścia. Widoczny lecący polski sterowiec wojskowy "Lech".

Stare Miasto w Warszawie
Widok z góry w kierunku południowym na Zamek Królewski i fragment Krakowskiego Przedmieścia. Widoczny lecący polski sterowiec wojskowy „Lech”. Data powstania zdjęcia: 1924 – 1926. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdjęcia na stulecie niepodległości

Dzięki współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Warszawie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mamy możliwość oglądania najciekawszych zdjęć z okresu II RP. W zasobach NAC-u znajduje się prawie 16 milionów fotografii, wśród nich te z roku 1918 i lat międzywojnia. „To kolejny projekt NAC-u, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast” – mówi Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Dwóch mężczyzn stoi z podrywką na brzegu Wisły w Warszawie. Widoczny fragment przęsła mostu Poniatowskiego oraz fragment praskiego brzegu Wisły.

Połów ryb podrywką na Wiśle w Warszawie. Widoczny fragment przęsła mostu Poniatowskiego oraz fragment praskiego brzegu Wisły. Rok 1928.
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Fotoplastikon w Zamościu, Krakowie, Koszalinie

Warszawianie będą mogli do 6 sierpnia od świtu do zmierzchu podglądać życie stolicy II RP. W sierpniu Fotoplastikon ruszy w trasę, a w kolejnych miastach prezentowane fotografie będą przedstawiać nie Warszawę, a miasto, w którym fotoplastykon aktualnie się znajduje. Oczywiście tu także motywem przewodnim będzie odradzająca się Polska. Archiwalny Fotoplastikon w sierpniu stanie na Rynku Solnym w Zamościu, we wrześniu przed budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie, w grudniu i styczniu przed Archiwum Państwowym w Koszalinie. Wystawy te powstaną dzięki współpracy NAC-u z Archiwum Państwowym w Zamościu, Archiwum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Archiwum Państwowym w Koszalinie.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Dwóch mężczyzn zawiesza dekoracje żałobne na latarniach przy Krakowskim Przedmieściu.

Uroczystości pogrzebowe marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Zawieszanie dekoracji żałobnych na latarniach przy Krakowskim Przedmieściu.
Daty: 1935/05/13 – 1935/05/17
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe