Kontrast
Wielkość czcionki

Zwiększamy siłę rażenia w konkursie kryminalnym!

Biuro Programu „Niepodległa” i Policja Polska ogłaszają wzmocnienie grona partnerów konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”.

Do listy współorganizatorów dołącza jeden z najważniejszych wydawców kryminałów w Polsce oraz pierwsza szkoła kryminału III RP.

Podczas spotkania prasowego w Poznaniu do grona partnerów konkursu oficjalnie dołączyli Szkoła Policji w Pile oraz wydawnictwo Czwarta Strona.

zdjęcie trzech siedzących osób, podpisujących dokumenty

O nowościach w konkursie, unikalnych warsztatach i zaangażowaniu w kryminały opowiedzieli:
insp. Beata Różniak – Krzeszewska – komendant Szkoły Policji w Pile,
Maciej Cieciora i Robert Falewicz – prezesi wydawnictwa Czwarta Strona,
Jan Kowalski – dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Konkursowa Czwarta Strona

Napisanie opowiadania to nie jest łatwa sprawa. Zwłaszcza opowiadania kryminalnego! Obiecujemy jednak, że warto się nad tym pochylić i dać z siebie wszystko, bo najlepsze opowiadania wydamy drukiem. Naszym partnerem w tej kwestii jest wydawnictwo Czwarta Strona – marka Wydawnictwa Poznańskiego. Czwarta Strona wydaje świetnych autorów kryminalnych, m.in. Remigiusza Mroza, Ryszarda Ćwirleja, Małgorzatę Rogalę czy Roberta Małeckiego, zdobywcę Nagrody dla Najlepszej Miejskiej Powieści Kryminalnej 2018 roku podczas Festiwalu Kryminalna Piła 2019. Przedstawiciel wydawnictwa znajdzie się w jury konkursu – kto wie, może któryś z tekstów na tyle zachwyci, że Wydawnictwo będzie chciało podjąć dalszą współpracę? Nic nie jest wykluczone, zwłaszcza w kryminale!

plakat z cieniem postaci rzucanym na podłogę

Dzięki zaangażowaniu Czwartej Strony publikacja będzie mogła rozejść się szeroko wśród czytelników. Ponieważ pragniemy, aby publikacja nie była zwykłą książką – zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

Szkoła Policji w Pile i Kryminalna Piła na stulecie powołania policji

Do grona parterów konkursu dołączyła Szkoła Policji w Pile. To jedyna polska placówka, w której kształci się policjantów służby kryminalnej, zarówno z pionu operacyjno-rozpoznawczego, jak i dochodzeniowo-śledczego. Tu mogą kształcić się technicy kryminalistyki oraz kierownicy zespołów oględzinowych. Szkoła Policji w Pile jest również mocno zaangażowana w promocję działań policyjnych i kryminalistycznych – we współpracy z nią jest organizowany między innymi coroczny festiwal Kryminalna Piła, przyciągający miłośników lektur z dreszczykiem z całej Polski. Festiwal łączy się też z portalem Kryminalna Piła, będącym jednym z najpopularniejszych serwisów branżowych, stworzonym i prowadzonym od początku przez podinspektora Leszka Koźmińskiego, eksperta od fałszerstw dokumentów, biegłego i kryminalistyka, wykładowcę w Szkole Policji w Pile i jednocześnie jednego z największych miłośników literatury kryminalnej w Polsce. Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że podinsp. Leszek Koźmiński zasiądzie w jury konkursu, właśnie jako przedstawiciel Szkoły Policji w Pile, biegły, policjant oraz twórca Kryminalnej Piły.

plakat z cieniem postaci rzucanym na podłogę

Ale to nie wszystko! W związku z nawiązaniem współpracy ze Szkołą Policji w Pile i Kryminalną Piła, zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty z kryminalistyki w Warszawie, które odbędą się 22 maja w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania techników kryminalistyki, zadania im trudnych pytań, podpatrzenia jak to naprawdę wygląda… i sprawdzenia się samemu w niezwykłej roli policyjnego technika! To także świetna okazja, żeby dopytać o „trudne momenty” w pisanych przez Was opowiadaniach czy nawet książkach. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: . Wkrótce też pojawi się wydarzenie na Facebooku i w naszym kalendarzu na stronie.

Nowi partnerzy w konkursie

Tuż po Świętach Wielkiej Nocy do grona naszych partnerów dołączyli także oficjalnie Maszyna do Pisania – najlepsza szkoła pisania, która od 2012 roku organizuje i prowadzi warsztaty twórczego pisania, oraz Poznański Festiwal Kryminału GRANDA – jeden z najciekawszych festiwali branżowych w Polsce!

Niedługo przedstawimy także kolejne konkursowe wieści.

Przypominamy również, że na Wasze opowiadania czekamy do 15 czerwca 2019 r. Opowiadania podpisane pseudonimem, o długości do 27 tysięcy znaków, należy przesyłać na adres .

ciemne pomieszczenie z jasnym otworem drzwiowym, w którym stoi człowiek w kapeluszu. Na ziemi pada jego cień. Po jego lewej stronie napis "Stulecie polskiego kryminału"