Kontrast
Wielkość czcionki

REGIObohater - znamy nowych patronów pociągów POLREGIO

Generał Franciszek Kleeberg, lekarka Maria Kujawska czy też lekkoatleta Janusz Kusociński to tylko niektóre z osób, które zdaniem uczestników ogólnopolskiego plebiscytu zasługują na miano REGIObohatera. Ich nazwiskami zostaną nazwane pociągi Przewozów Regionalnych.
 
Inicjatywa spółki POLREGIO miała na celu wybór 16 regionalnych bohaterów, po jednym patronie składu na każde województwo. Dodatkowo miała dać szansę głosującym na zapoznanie się z sylwetkami regionalnych bohaterów, którzy lokalnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę sto lat temu niepodległości. Hasło przyświecające kampanii brzmiało „Polska jest silna siłą regionów”.
Logo kampanii REGIObohater to kontury granic Polski, z czego połowę obszaru stanowi kontur twarzy wpisujący się we wschodnią granicę Polski.

www.polregio.pl

 

Plebiscyt spotkał się z ciepłym przyjęciem pasażerów, którzy przez ostatni miesiąc mogli zapoznawać się z biogramami stu nominowanych do tytuły REGIObohatera osób i głosować na swojego faworyta. Oto pełna lista nowych regionalnych patronów pociągów:
 
1. Dolnośląskie – prof. Julian Czyżewski
2. Kujawsko – pomorskie – gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”
3. Lubelskie – gen. Franciszek Kleeberg
4. Lubuskie – kpt. Edmund Lesisz
5. Łódzkie – rtm. Aleksander Napiórkowski
6. Małopolskie – ppłk Ludwik Iwaszko
7. Mazowieckie – Janusz Kusociński
8. Opolskie – ppłk Bohdan Stanisław Sołtys
9. Podkarpackie – płk Leopold Lis-Kula
10. Podlaskie – mjr Władysław Raginis
11. Pomorskie – ppor. Konrad Guderski ps. „Konrad”
12. Śląskie – Maria Kujawska
13. Świętokrzyskie – mjr Jan Piwnik ps. „Ponury”
14. Warmińsko – mazurskie – Michał Kajka ps. „Prawdziński”
15. Wielkopolskie – gen. Roman Abraham
16. Zachodniopomorskie – Ewelina Nowak
 
Kampania REGIObohater jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”.