Kontrast
Wielkość czcionki

Poznaj nowy portal o Bitwie Warszawskiej

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowym, narracyjnym portalem poświęconym Bitwie Warszawskiej – www.bitwa1920.gov.pl. Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią – zapewniamy, że pozytywnie zaskoczymy! Czy wiecie co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego „King Kong”? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi szukajcie na portalu www.bitwa1920.gov.pl.

W związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej Polskie Radio oraz Biuro Programu „Niepodległa” chciały przekazać w nowoczesny sposób wiedzę o roku 1920. Portal wpisuje jednak historię potyczek na przedpolach polskiej stolicy w szerszy kontekst historyczny oraz geopolityczny. To równocześnie przedstawienie realiów XX wieku i skutków wygranej bitwy, które odczuwamy także dziś – wiek później. Odeszliśmy jednak od książkowego przekazywania wiedzy, a postawiliśmy na multimedia, infografiki i interakcję z użytkownikiem. Narracja strony ma pozwolić odwiedzającym portal poczuć atmosferę panującą w Polsce, Europie i na świecie sto lat temu. Serwis wzbogacony jest o ponad 30 unikatowych nagrań, z których część pochodzi z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

banner promujący portal bitwa1920.gov.pl

Naszą opowieść kierujemy do odbiorów w kraju i za granicą – serwis dostępny będzie w języku polskim oraz angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim. Dwie ostatnie wersje językowe to także forma uhonorowania najważniejszych polskich sojuszników w dobie bolszewickiej nawały. Warto pamiętać, że Ukraińcy stanowili największą armię sojuszniczą Polski, a Węgrzy w dramatycznych dniach sierpnia 1920 roku przekazali Polakom miliony sztuk amunicji. Węgierska wersja językowa zostanie opublikowana pod koniec lipca – przygotowuje ją dla nas Instytut Polski w Budapeszcie.

O merytoryczną poprawność projektu zadbał prof. Grzegorz Nowik, wybitny badacz wojny polsko-bolszewickiej. Projekt powstał przy współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.