Kontrast
Wielkość czcionki

11. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu” – koncert kameralny

2018.08.11 Wawel 5, 31-001 Kraków
Dodaj do kalendarza
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Zamek Królewski na Wawelu, Państwowe Zbiory Sztuki
Płatność: bilet normalny 50 zł, ulgowy 30 zł

Wystąpi: Karol Radziwonowicz – fortepian;
w programie: F. Chopin, I. J. Paderewski, K. Szymanowski

„Wawel o zmierzchu” to letni festiwal plenerowy; miejscem koncertów są dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności. Równolegle z szeroko pojętą klasyką muzyczną wykonywane są utwory współczesne, np. podczas inauguracji zamówiony przez festiwal u młodego kompozytora nowy utwór (prawykonanie).

W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent padnie na wartości polskie i kulturę narodową, a więc wykonane zostaną utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Antoniego Szałowskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, przy tym kultura narodowa przedstawiona będzie w szerokim kontekście kultury wysokiej i różnych kolorów narodowych (np. „Polonia” na orkiestrę Edwarda Elgara, kompozytora brytyjskiego).

Wawel to miejsce dla Polaków szczególne, dlatego muzyka, która rozbrzmiewać będzie na 11. Festiwalu w roku 2018, przeniknięta zostanie aurą patriotyzmu, np. podczas występu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z polskimi pieśniami narodowymi, czy młodych śpiewaków w repertuarze chopinowsko-moniuszkowskim. Nie zabraknie także motywów historycznych, np. na koncercie zespołu wokalnego Octava z utworami Bartłomieja Pękiela, kompozytora barokowego, kapelmistrza m.in. kapeli Katedry Wawelskiej, oraz współczesnych, np. na koncertach „ramowych” – inauguracyjnym (Koncert fletowy Krzysztofa Pendereckiego) i finałowym („Krzesany” Wojciecha Kilara).

Wieczorny Wawel

Miejsce wydarzenia