Kontrast
Wielkość czcionki

170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej

03.05 - 17.06.2018 Mosina, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Gmina Mosina
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

W dniach 3 – 26 maja w Mosinie odbędą się główne obchody proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Niepodległości i Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

3 maja, w Święto Konstytucji i rocznicę proklamacji z 1848 r., o godz. 17.15 rozpoczną się uroczystości inaugurujące obchody: poświęcenie tablicy na budynku Urzędu Miejskiego ufundowanej przez mieszkańców Ziemi Mosińskiej, upamiętniającej: 170. rocznicę proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej, 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Nastąpi także prezentacja instalacji pamiątkowej „Polskie stolice” – kompozycji w nawierzchni przedstawiającej herby i symbole w postaci odlewów z brązu historycznych stolic Polski. Po mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Mosinie, w Mosińskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert galowy w wykonaniu: Barbary Szelągiewicz – skrzypce, Wojciecha Sokolnickiego – tenor, Dariusza Tarczewskiego – piano, Michała Zatora – harfa.

13 maja, od godz. 6.00 na Kanale Mosińskim w Mosinie odbędą się zawody wędkarskie o puchar Rzeczypospolitej Mosińskiej organizowane przez Koło PZW Mosina Miasto.

19 maja od godz. 15.00 odbędzie się Festyn „Pod Mosińską Flagą” w Parku na Budzyniu przy ul. Konopnickiej w Mosinie, zorganizowany przez zarządy miejskich osiedli: Osiedla nr 1 „Śródmieście”, Osiedla nr 2 „Czarnokurz”, Osiedla nr 6 „Za Moreną” i Osiedla nr 7 „Przy Jeziorze” . W programie: ulice Rzeczypospolitej Mosińskiej i Krotowskiego – odsłonięcie tabliczek przy nazwach ulic – uroczysty przemarsz z flagą. Festyn rodzinny dla mieszkańców w Parku na Budzyniu: warsztaty plastyczne – rozetki mosińskie, nasza flaga, żywa flaga – zdjęcie, łańcuch historii – pogadanki historyczne o naszych osiedlach (wsiach), gry i zabawy okolicznościowe dla dzieci i dorosłych, spotkanie integracyjne dla mieszkańców przy wspólnej kawie i placku. Rocznicowe przejażdżki bryczką po Mosinie z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia.

24 maja uczniowie szkół z terenu gminy Mosina wezmą udział w Rajdzie Śladami Rzeczypospolitej Mosińskiej organizowany przez Krąg Instruktorski T.W.A. Elita Hufca ZHP Mosina przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Mosinie.

25 maja o godz. 17.30 nastąpi otwarcie wystawy w Izbie Muzealnej w Mosinie – „Kawalerowie Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej”, a o godz. 18.30 – uroczysta sesja Rady Miejskiej w Mosinie z wręczeniem Medali Rzeczypospolitej Mosińskiej tegorocznym laureatom.

26 maja Gmina mosina zaprasza na festyn „170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej” na pl. 20 Października w Mosinie. W programie między innymi: od godz. 10.00 na przystani żeglarskiej w Dymaczewie Nowym – regaty żeglarskie o puchar Rzeczypospolitej Mosińskiej, o g. 14.00 – Przekazanie kluczy do bram miasta Młodzieżowemu Sejmowi Rzeczypospolitej Mosińskiej.
w godz. 14.00 – 18.00 – kolportaż „jednodniówki” – rocznicowej gazety historycznej, emisja monety lokalnej rocznicowej „1 Mosin”, dystrybucja okolicznościowych wydawnictw Poczty Polskiej – stoisko Poczty Polskiej, rozstrzygnięcie gminnych konkursów szkolnych z okazji 170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej, prezentacja fragmentów utworów literackich – laureatów gminnych konkursów, w wykonaniu mosińskiego Teatru Amatorskiego „Bez Kurtyny”, rozstrzygnięcie konkursu dla mieszkańców na najciekawszy strój historyczny, fotobudka i historyczna plansza do uwiecznienia się na fotografii. O godz. 17.00 – Inscenizacja historyczna – proklamacja Rzeczypospolitej Mosińskiej – odtworzenie wydarzeń historycznych z 3 maja 1848 r. z udziałem aktorów Teatru Nowego w Poznaniu i grupy rekonstrukcyjnej Sempe Fidelis. O godz. 18.00 – Wyjazd Poczty Konnej na trasę Mosina – Puszczykowo. O godz. 18.15 – wspólna fotografia mieszkańców Rzeczypospolitej Mosińskiej. O godz. 18. 30 nastąpi odsłonięcie pomnika Jakuba-Krauthofera Krotowskiego w Parku na Budzyniu (park przy ul. Konopnickiej w Mosinie). Pomnik będzie efektem happeningu artystycznego, całodniowej akcja Galerii Miejskiej w Mosinie. Od godz. 10.30 grupa artystów z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wnosić będzie pomnik Jakuba Krauthofera-Krotowskiego – twórcy Rzeczypospolitej Mosińskiej. O godz. 19.30 rozpoczną się koncerty: mosińskiego zespołu Tequilla Band, następnie Moniki Lewczuk.

Poza głównymi wydarzeniami w całym roku 2018 organizowane są środowiskowe wydarzenia rocznicowe, m.in. 170 KILOMETRÓW NA 170 – LECIE RZECZYPOSPOLITEJ MOSIŃSKIEJ – cykl całorocznych imprez sportowych organizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie, w których każdy uczestnik zbiera kilometry w dowolnych dyscyplinach sportowych, wybierając zawody spośród zaproponowanych przez organizatora. Do „zaliczenia” – 170 km upamiętniających 170 rocznicę proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej.

22 KWIETNIA odbył się X Rajd Rowerowy „Rowerem po Gminie Mosina” zorganizowany przez Krąg Instruktorski T.W.A Elita przy współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie.

17 czerwca odbędzie się Rajd Motocyklowy „Szlakiem kosynierów z Wiosny Ludów” oraz „Śladami Powstania Wielkopolskiego”, a także piknik motocyklowy w Mosinie, zorganizowany przez Mosińskie Towarzystwo Motocyklowe.

Od kwietnia do czerwca br. odbywają się gminne konkursy szkolne upamiętniające 170-lecie Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Organizacje, stowarzyszenia inne środowiska zgłaszają kolejne inicjatywy upamiętniające Rok Rzeczypospolitej Mosińskiej oraz 100-lecie odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego, które będą an bieżąco uwzględniane w kalendarzu gminnych wydarzeń rocznicowych.

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Mosina, Polska