Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwalny Fotoplastikon

07.07 - 06.08.2018 Królikarnia, Puławska, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Narodowe Archiwum Cyfrowe i Muzeum Rzeźby Królikarnia w Warszawie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Warszawy z okresu II RP.

7 LIPCA O 14:00 ODBĘDZIE SIĘ INAUGURACJA WYSTAWY W MOBILNYM FOTOPLASTIKONIE w Parku Rzeźby przed pałacem w Królikarni w Warszawie.

Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie w tej lokalizacji od 7 lipca do 6 sierpnia 2018 r.
Park otwarty jest dla zwiedzających 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.

Unikatowe archiwalne fotografie ożywione w fotoplastykonie pokażą życie Warszawy i jej mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają nam niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto, które zniknęło w czasie II wojny światowej. Wystawa podzielona została na 5 tematów (Krajobraz starej Warszawy, Warszawiak w pracy, Wydarzenia polityczne, Wystawy i inauguracje, Życie codzienne), a fotografie prezentowane będą w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.

Po wizycie w Warszawie Archiwalny Fotoplastikon ruszy w trasę po Polsce i stanie kolejno w: Zamościu (Rynek Solny, sierpień 2018 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie), Krakowie (przed Budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie, wrzesień 2018 r. we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie) oraz Koszalinie (przed budynkiem AP Koszalin, grudzień 2018 r. – styczeń 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie). W każdym mieście będzie można obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego we współpracy z lokalnymi Archiwami Państwowymi. Szczegóły dostępne są na stronie nac.gov.pl

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021 i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Adres

Królikarnia, Puławska, Warszawa, Polska