Kontrast
Wielkość czcionki

Czytanie dramatu „Legenda” Stanisława Wyspiańskiego

2019.01.14 Będzin, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12:30-14:30

Projekt „Historia Polski w dramacie” jest elementem obchodów stulecia odzyskania niepodległości odbywających się w Będzinie oraz całym Zagłębiu. Założeniem programu jest organizacja cyklu scenicznych czytań dramatów, których treść zilustrowałaby ponad tysiącletnią historię Polski. „Legenda” w reżyserii Grzegorza Grecasa rozpoczyna cykl czytań performatywnych

Przedstawienie „Legendy” Stanisława Wyspiańskiego zada młodemu widzowi pytanie o wizję najdawniejszych dziejów naszego kraju. Czy wiemy skąd się wzięliśmy? Kim są nasi przodkowie? Jak daleko sięga nasza pamięć i gdzie historia się kończy i zostaje zastąpiona baśnią? Prezentacja tekstu Wyspiańskiego zawierać będzie fragmenty muzyczne, podkreślające związek teatru Wyspiańskiego z twórczością Richarda Wagnera, osadzające dramat w swojej epoce, a jednocześnie uatrakcyjniające utwór i zbliżające go do współczesnego widza. Wybór tekstu wywodzącego się z kręgu legend małopolskich podkreśla historyczną przynależność Będzina i całego Zagłębia do Małopolski. Dyskusja po spektaklu ma skierować uwagę widza na aspekt lokalnej tożsamości.

Obsada: Katarzyna Bała, Adrianna Bieżan, Karoj Gaj, Jacek Mikołajczyk, Karolina Micuła, Rafał Pietrzak, Milena Jabłońska.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

plakat projektu

Miejsce wydarzenia

Będzin, Polska

Szczegóły lokalizacji

Duża Scena w Teatrze Dormana

Adres

Będzin, Polska