Kontrast
Wielkość czcionki

Debata naukowa online „Mapa II Rzeczypospolitej. Jak wyrysowano granice?”

2021.10.19
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • ogólnopolskie
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 18:00

Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają na debatę naukową „Mapa II Rzeczypospolitej. Jak wyrysowano granice?” wokół zagadnień związanych z kształtowaniem granic II Rzeczpospolitej, która odbędzie się w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Transmisja odbędzie się we wtorek, 19 października 2021, o godzinie 18:00, na Facebooku Biura Programu „Niepodległa”, kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na stronie niepodlegla.gov.pl.

Gdy po I wojnie światowej na gruzach imperiów tworzyły się niepodległe państwa powstało pytanie jak wykreślić ich granice. Czy w każdym przypadku mogły to być granice etniczne? Choć istniały tereny jednolite narodowościowo, nie można było zignorować setek lat funkcjonowania i kształtowania się społeczeństw wieloetnicznych. Zamieszkujący jeden region sąsiedzi, o różnych językach i religiach, na równi czuli się jego gospodarzami, co nierzadko prowadziło do konfliktów. Nakładały się na to także interesy polityczne, ekonomiczne i symboliczne formujących swoje państwa narodów.

baner wydarzenia

Po I wojnie światowej przed wyzwaniem ukształtowania od nowa swych granic stanęło wiele powstających niepodległych państw, w tym także II RP. Pierwsze lata niepodległości to z jednej strony walka zbrojna o ustalenie trwałej granicy z bolszewicką Rosją, ale również spory z Ukraińcami o tzw. Galicję Wschodnią, z Litwinami o Wileńszczyznę, z Niemcami o Śląsk, Pomorze, Powiśle, Warmię, Mazury i Wielkopolskę, a z Czechami i Słowakami o Śląsk Cieszyński, Spisz i Orawę. Granicę wschodnią wywalczono na drodze zbrojnej. O przebiegu granic zachodnich zadecydowały ustalenia z Wersalu. Zapraszamy do śledzenia debaty online odpowiadającej na pytania o procesie kreślenia granic II Rzeczpospolitej na Facebooku Biura Programu „Niepodległa”, kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na stronie niepodlegla.gov.pl.

Debatować będą:

  • dr Sebastian Adamkiewicz (prowadzący) – historyk, muzealnik, koordynator sekcji naukowej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Publicysta i popularyzator historii, edukator, twórca historycznych słuchowisk radiowych.
  • prof. Marek Kornat – Kierownik Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych w Instytucie Historii PAN oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w historii najnowszej, sowietologii, historii dyplomacji II RP oraz polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku.
  • prof. Grzegorz Nowik – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej, kieruje zespołem wydającym dokumenty wojny 1918–1920.
  • prof. Mariusz Wołos – wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pracownik Instytutu Historii PAN w Warszawie. Specjalizuje się w historii dyplomacji, sowietologii, dziejach II RP, historiografii rosyjskiej i polskiej poświęconej wzajemnym relacjom.

Cykl debat jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

baner wydarzenia