Kontrast
Wielkość czcionki

# dziedzictwo

23.06 - 07.01.2018 Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Wystawa poświęcona jest najważniejszym zagadnieniom związanym z dziedzictwem kultury polskiej. Na trzech piętrach Muzeum Narodowego w Krakowie zaprezentowano w sumie około 800 obiektów. Wśród nich znalazły się zbiory malarstwa: dzieła takich Polaków jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski, a także prace awangardystów międzywojenia – m.in. Władysława Strzemińskiego, twórców z okresu PRL-u – jak na przykład Andrzej Wróblewski – oraz artystów współczesnych. Zobaczyć można także takie unikatowe eksponaty jak pierwsze wydanie „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza z autografem autora czy nuty Fryderyka Chopina.

Jest to największa wystawa tego typu eksponatów od lat 80. ubiegłego wieku – wówczas w Krakowie prezentowana była słynna już wystawa Marka Rostworowskiego „Polaków portret własny”, do której #dziedzictwo się odwołuje.

Wyjątkowość wystawy #dziedzictwo  polega także na jej niecodziennej konstrukcji. Koncentruje się ona wokół czterech kategorii, którymi są „geografia”, „język”, „obywatele” oraz „obyczaj”. To pojęcia wyjątkowo ważne dla polskiej kultury: geografia – położenie na mapie, kwestia tak szczególna dla kraju naznaczonego doświadczeniem rozbiorów i nieistnienia na mapach, język – jako wyznacznik kultury, obywatele – a więc ci, bez których nie byłoby państwa oraz obyczaj – zjawisko tak istotne i pielęgnowane w polskiej kulturze. Ten sposób uporządkowania wystawy, nie chronologiczny, a bardziej skojarzeniowy i intuicyjny, może mieć kluczowe znaczenie dla jej odbioru – pozostawia odbiorcy wiele przestrzeni na własne przemyślenia, czyniąc go nie tylko uczestnikiem, ale również współtwórcą wydarzenia.

Interesujący i zaskakujący jest już sam tytuł wystawy: #dziedzictwo. Poprzez odwołanie do popularnego w Internecie znaku hasztag podkreśla konieczność aktualizowania sposobów mówienia o przeszłości, przekładania ich na język bliższy współczesnym ludziom. W tym kontekście należy też postrzegać Muzeum Narodowe w Krakowie – jako instytucję, która przez całą swoją skomplikowaną historię tworzyła i tworzy materialny zapis naszego dziedzictwa. Stąd też na wystawie znalazły się wyłącznie obiekty z kolekcji krakowskiego Muzeum, które to zbiory w szczególny sposób definiują polską kulturę.

zdjęcie wystawy i gablot

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1