Kontrast
Wielkość czcionki

Film „Wiktoria 1920” w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa”

17 - 18.09.2020 Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzowana jest historia Polski za pomocą technologii Virtual Reality. W kopule sferycznej o średnicy 8 metrów i wysokości 4,5 metra czekają na widzów obrotowe fotele i urządzenia VR. Podczas tegorocznej trasy Wirtualny Teatr Historii odwiedzi: Płock, Hel, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Sulejówek, Gniezno, Wrocław, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Wołomin i Legionowo. Pokazom towarzyszyć będzie multimedialna wystawa „1920” przygotowana dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie.

„Wiktoria 1920” to wyjątkowa produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Jej premierę zaplanowano 14 sierpnia w Warszawie. Goście będą mieli okazję przenieść się do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli. Dzięki goglom VR widzowie wcielą się w jednego z bohaterów filmu. Uciekając przed bolszewikami staną się uczestnikami zapierających dech w piersiach wydarzeń i poznają rolę wywiadu radiowego dla polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Po założeniu gogli VR i słuchawek widzowie przenoszą się w czasie. Kilka sekund po rozpoczęciu pokazu lądują w sierpniu 1920 roku. W tej rzeczywistości polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików. Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta.

Wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać do biura szyfrów w warszawskiej Cytadeli, jedynie czterech śmiałków podejmuje się tej misji. Wierzą oni gorąco, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i – wbrew rozkazom – postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość. Od tej pory widz staje się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Wraz z kompanami widz podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość.

Aby dowiedzieć się, czy bohaterowie ryzykują na próżno, czy jednak dostarczą meldunek, który będzie miał wpływ na losy jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i świata, zapraszamy do Wirtualnego Teatru Historia „Niepodległa”.

Pokazy są bezpłatne. Aby zarezerwować swój seans należy wejść na stronę Fundacji Koncept Kultura i wypełnić formularz rezerwacyjny.

Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”, koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury, a partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski.

baner wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno, Polska

Adres

Gniezno, Polska