Kontrast
Wielkość czcionki

Formiści

03.11 - 31.01.2018 Pałac Prezydencki w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Wystawa poświęcona jest religijnej sztuce formistów. Artyści potrafili łączyć tradycję katolicką z awangardową formą. W sztuce religijnej widzieli inspiracje do ekspresji opartej na uczuciach i poszukiwania treści duchowych.

Formiści jako grupa powstali w Krakowie w 1917 roku. Inspirując się kubizmem, ekspresjonizmem i futuryzmem, postanowili stworzyć polską wersję awangardy. Dali początek odnowie twórczości Polaków i zapoczątkowali nowy etap w historii polskiej sztuki. Formizm dąży do czystego piękna i związanych z nim uczuć radości i entuzjazmu.
Ekspozycja przedstawia prace o tematyce religijnej najważniejszych formistów m. in. Tytusa Czyżewskiego, Jana Hrynkowskiego, Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, Władysława Skoczylasa i Konrada Winklera. Prezentowane jest również najbardziej znane dzieło polskiej sztuki awangardowej „Pieta” Zbigniewa Pronaszki.

Zwiedzanie wystaw „Formiści” odbywa się w ramach ogólnego zwiedzania Pałacu Prezydenckiego, które jest możliwe dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 po uprzednim uzgodnieniu terminu. Grupa powinna przesłać wypełniony wniosek na adres e-mail lub faksem na numer 22 695 11 09.

Wystawa organizowana jest przez Kancelarię Prezydenta RP wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie, a prace pochodzą z trzech muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Rok awangardy” będącego częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Andrzej Pronaszko,

Andrzej Pronaszko, "Procesja", źródło: MNW

Miejsce wydarzenia

Pałac Prezydencki w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48