Kontrast
Wielkość czcionki

Gawęda o Niepodległej

2019.11.07 Tadeusza Kościuszki 87, Biłgoraj, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17-18:30
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: winda schodowa

Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Marek Majewski zaprasza na spotkanie ze znanym autorem książek historycznych Januszem Jarosławskim. Uroczystość organizowana w ramach obchodów Święta Niepodległości, z prezentacją najnowszej książki autora „Szable Wojska Polskiego 1918-1939”.

Janusz Jarosławski – publicysta, wydawca oraz autor książek historycznych, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Publikacje autora to projekty objęte patronatem honorowym Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości a także Narodowego Instytutu Wolności. Realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

okładka książki

okładka książki „Szable Wojska Polskiego 1918-1939”

Publikacja „Szable Wojska Polskiego 1918-1939” wychodzi naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu społeczeństwa historią oręża Wojska Polskiego, zarówno z okresu walki o niepodległość i granice w latach1918-1921, jak i armią, która broniła Ojczyzny przed agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 roku. Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego „…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. Ciesząca się ogromnym autorytetem i zaufaniem społecznym armia polska – nosicielka najcenniejszych dla Polaków wartości – szarżowała w wyprawie kijowskiej, Bitwie Warszawskiej, kontruderzeniu znad Wieprza, w bitwach pod Komarowem i nad Niemnem. Wszędzie tam, szabla w rękach Polaków odegrała najważniejszą rolę. W głównej mierze nie była to jeszcze „szabla polska”, bowiem walczący żołnierze uzbrojeni byli w oręż trzech zaborczych armii w jakich służyli w czasie Wielkiej Wojny, a także szable francuskie, które przybyły do Polski wraz z Błękitną Armią gen. Hallera. Broń ta nie zawsze była doskonała. Nabyte w walce nią doświadczenia stały się – w kolejnych latach – przyczynkiem do badań nad budową i konstrukcją własnej, lepszej, polskiej szabli. Szabli, która miała sprawdzić się w walkach o utrzymanie niepodległości w kolejnej wojnie.

7 listopada 2019 r. godz. 17:00
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Biłgoraj, ul. Tadeusza Kościuszki 87

kolorowe zdjęcie przedstawiające siedzibę muzuem

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Miejsce wydarzenia

Tadeusza Kościuszki 87, Biłgoraj, Polska

Szczegóły lokalizacji

Tadeusza Kościuszki 87

Adres

Tadeusza Kościuszki 87, Biłgoraj, Polska