Kontrast
Wielkość czcionki

„Hu Ha!!! Niechaj Polska zna jakich synów ma” – Wystawa w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

20.01 - 09.02.2023 Gdańska 100/102, 90-508 Łódź, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: poniedziałek-piątek 7.30-19.45, sobota 8-15

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

„Hu Ha!!! Niechaj Polska zna jakich synów ma! Wystawa w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” zorganizowana została przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w ramach projektu „Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Ogłoszenie Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego z 22.01.1863 r. traktowane jest jako początek Powstania Styczniowego, najdłuższego zrywu narodowego w okresie zaborów. Zbrojny opór przeciwko Imperium Rosyjskiemu trwał do połowy 1864, miał charakter partyzancki i objął swym zasięgiem Królestwo Polskie i część wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej. Bezprecedensowy, desperacki Zryw Styczniowy wciągnął w swą orbitę ogromne rzesze polskich patriotów i zyskał silne poparcie zagranicznych sojuszników. W obronie narodowych praw Polaków wypowiadali się dyplomaci, parlamentarzyści i rządy wielu krajów europejskich. Działanie te nie odniosły większego skutku, a po upadku powstania represje carskie osiągnęły nienotowaną wcześniej skalę. Za uczestnictwo w walka zbrojnych, za pomoc w ich prowadzeniu, czy nawet za moralne wsparcie powstańców groziła kara śmierci. Najwyższy wymiar kary dotknął wielu polskich patriotów. Ci, którym udało się ujść z życiem, zostawali skazani na zsyłką w odległe rejony Syberii.

Ludzki wymiar Powstania Styczniowego jest wstrząsający. Udział w walce zbrojnej za wolność Ojczyzny rzutował nie tylko na samych uczestników powstania, ale także na ich rodziny i to w perspektywie kolejnych pokoleń. Upadek Powstania 1863 to nie tylko dramaty ludzkie, ale także śmiertelny cios dla tlącej się w narodzie nadziei na odzyskanie niepodległości. Te silne emocje o negatywnym zabarwieniu znalazły odzwierciedlenie w niemal wszystkich dziedzinach ówczesnej kultury i sztuki. Echa powstaniowe odnaleźć można w literaturze, muzyce i malarstwie.

Cykl eventów, które odbędą się w Bibliotece w ramach obchodów rocznicy powstania rozpoczyna wystawa, na której zaprezentowany został wieloaspektowy wybór publikacji dotyczących przebiegu tragicznych wydarzeń z lat 1863-64, najważniejszych bitew, czołowych postaci powstania, a także losów zwykłych ludzi na tle zawirowań historii. Na wystawie szczególne miejsce zajmują dokumenty związane z walkami w regionie łódzkim.

Wystawę można oglądać do 9.02 w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102.

Zapraszamy!

Patronat medialny: TVP3 Łódź i Radio Łódź.

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Gdańska 100/102, 90-508 Łódź, Polska

Szczegóły lokalizacji

Budynek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Adres

Łódź, Polska