Kontrast
Wielkość czcionki

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

2018.12.26 Dworzec Letni, Poznań, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 15:30-17:00

„Wielce szanowni przedstawiciele Wielkopolski!
Szanowne Rodaczki i Rodacy, siostry i bracia!
Co się w tej chwili w duszy mojej dzieje, każdy z was odgadnie. Po tym, co przed chwilą przeżyłem, słowo na ustach zamiera. Żyjemy w czasach, gdy każdy winien panować nad uczuciami. I ja opanować muszę wzruszenie, a że mówić winienem, więc mówię. Za to przyjęcie wam tu i tym tłumom tam na ulicy serdecznie dziękuję. To coście mnie zgotowali nie do mojej odnosi się osoby. Jestem symbolem pewnej idei, tej samej, której służy Polski Komitet Narodowy. Jako delegat Komitetu Narodowego Polskiego szczęśliwy jestem, żem znalazł dla niego takie uznanie[…]” – Takimi słowami przemówił do zgromadzonych Poznaniaków 100 lat temu Ignacy Jan Paderewski.
Mieszkańcy Poznania, przywitajcie tak jak 100 lat temu mistrza Ignacego Jana Paderewskiego. 26 grudnia przyjedzie on do Poznania zabytkowym pociągiem.

O godzinie 16:00 pojawi się na peronie Dworca Letniego w Poznaniu. Przed nami sceny historyczne z powitania Mistrza Paderewskiego z udziałem rekonstruktorów. W roli I.J. Paderewskiego wcieli się Andrzej Lajborek (aktor Teatru Nowego), w roli żony Heleny wystąpi dla Państwa Halina Owsianna (radna Miasta Poznania). Po inscenizacji wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu powstania wielkopolskiego poprowadzi Ryszard Łuczak i Poznański Chór Nauczycieli.

O godzinie 17:00 odbędzie się przejazd zabytkowym pociągiem na trasie Poznań – Swarzędz – Poznań. Okolicznościowe bilety w cenie 5 zł można kupować w kasie biletowej na Dworcu Letnim (organizatorem przejazdu są Koleje Wielkopolskie).

Zapraszamy!

W związku z nawiązaną współpracą z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” aktywnie włącza się w organizację wydarzeń upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Grafika promująca obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego organizowane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wraz z partnerami

Miejsce wydarzenia

Dworzec Letni, Poznań, Polska

Szczegóły lokalizacji

Dworzec Letni PKP w Poznaniu

Adres

Poznań, Polska