Kontrast
Wielkość czcionki

Kanał | reż. A. Wajda | Plenerowy pokaz filmu

2022.08.06 Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • plenerowo
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 20.00-21.45

W nawiązaniu do 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Niepodległa. Miejsce spotkań zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Kanał”.

„Kanał” był pierwszym po wojnie obrazem powstania warszawskiego. Opowiada o tragicznej próbie przedostania się oddziału żołnierzy AK do walczącego Śródmieścia. W oblężonej Warszawie coraz trudniej swobodnie się poruszać, dlatego żołnierze decydują się zejść do kanałów. Zbliżającą się tragedię zapowiada muzyka, która towarzyszy postaciom w ich podziemnej wędrówce.

Kiedy w studiu w Łodzi budowano kanały potrzebne do realizacji kolejnego filmu Andrzeja Wajdy, nikt nie przypuszczał, że po latach zostanie on uznany za początek szkoły polskiej. Scenariusz napisał Jerzy Stefan Stawiński na podstawie własnego opowiadania opartego na osobistych wojennych przeżyciach. Andrzej Wajda, reżyser filmu, nie zdecydował się na laurkowy obraz powstańców, co spotkało się z krytycznymi głosami widzów i dziennikarzy. Dopiero Nagroda Specjalna Jury na MFF w Cannes w 1957 roku oraz zachwyt filmem za granicą ocieplił jego odbiór w kraju.
_____
Plenerowy pokaz filmu „Kanał” jest organizowany w ramach upamiętnienia 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. 31 lipca (niedziela) od 18.00 w ogródku pawilonu odbędą się Śpiewanki powstańcze z Ferajną z Hoovera.
_____
Mecenasem „Niepodległa. Miejsce Spotkań” są Lasy Państwowe.
_____
Wydarzenia organizowane w pawilonie „Niepodległa. Miejsce Spotkań” odbywają się dzięki współpracy Biura Programu „Niepodległa” oraz Muzeum Łazienki Królewskie.
_____
Wydarzenia kulturalne organizowane są w „Niepodległa. Miejsce Spotkań” – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległą z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

Zdjęcie przedstawia uczestników pokazu plenerowego, oglądających na dmuchanym ekranie czarno-biały film.

Fot. Maciej Suwałowski

Zdjęcie przedstawia uczestników pokazu plenerowego, oglądających na dmuchanym ekranie czarno-biały film.

Fot. Maciej Suwałowski

Miejsce wydarzenia

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

„Niepodległa. Miejsce Spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska