Kontrast
Wielkość czcionki

„Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” w Bydgoszczy

2019.07.14 Andrzeja Szwalbego 6, Bydgoszcz, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
Organizator: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: od 16:30

„Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” to cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii. Tego lata spotkamy się w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach, by obejrzeć wspólnie wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

W trakcie cyklu obejrzymy dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Romana Polańskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki, Bogdan Dziworski i Marcel Łoziński. Nie zabraknie również filmów animowanych m.in. Piotra Dumały i Tomasza Bagińskiego, jak również krótkich metraży.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Przewidziane są również konkursy oraz inne atrakcje. Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej.

Bydgoszcz (14.07.2019), start o godz. 16.30:
Plac przed Filharmonią Pomorską
ul. Andrzeja Szwalbego 6

  • „Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski
  • „Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski
  • „Świteź”, reż. Kamil Polak
  • Spotkanie z Zygmuntem Malanowiczem, Kamilem Polakiem i Łukaszem Maciejewskim
  • „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański

Organizatorem tych wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

plakat z grafiką kamery, z której ulatują praki w bieli i czerwieni, pod tytułem projektu wypisane miejscowości

Miejsce wydarzenia

Andrzeja Szwalbego 6, Bydgoszcz, Polska

Szczegóły lokalizacji

Plac przed Filharmonią Pomorską