Kontrast
Wielkość czcionki

„Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” w Szczecinie

2019.07.12 Tadeusza Apolinarego Wendy 8, Szczecin, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
Organizator: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: od 16:15

„Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” to cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii. Tego lata spotkamy się w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach, by obejrzeć wspólnie wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

W trakcie cyklu obejrzymy dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Romana Polańskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki, Bogdan Dziworski i Marcel Łoziński. Nie zabraknie również filmów animowanych m.in. Piotra Dumały i Tomasza Bagińskiego, jak również krótkich metraży.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Przewidziane są również konkursy oraz inne atrakcje. Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej.

Szczecin (12.07.2019), start o godz. 16.15:
Łasztownia, Nabrzeże Starówka, przy Dźwigozaurach
ul. Tadeusza Wendy 8

  • „dim.”, reż. Marek Skrobecki
  • „Przypadek”, reż. Krzysztof Kieślowski
  • „Kilka opowieści o człowieku”, reż. Bogdan Dziworski
  • Spotkanie z Anną Seniuk i Bogdanem Dziworskim
  • „Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda

Organizatorem tych wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

plakat z grafiką kamery, z której ulatują praki w bieli i czerwieni, pod tytułem projektu wypisane miejscowości

Miejsce wydarzenia

Tadeusza Apolinarego Wendy 8, Szczecin, Polska

Szczegóły lokalizacji

Łasztownia, Nabrzeże Starówka, przy Dźwigozaurach