Kontrast
Wielkość czcionki

Kobiety w Powstaniu Styczniowym w kontekście bitwy pod Małogoszczem w 1863 r.

2023.03.19 Tokarnia 303, 26-060 Tokarnia, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12,00-13,00

Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, wraz z dyrekcją Muzeum Wsi Kieleckiej, zaprasza mieszkańców województwa oraz turystów na niecodzienne widowisko historyczne pt. „Kobiety w Powstaniu Styczniowym w kontekście bitwy pod Małogoszczem w 1863 r.”!

Wydarzenie odbędzie się w dniu 19.03.2023 r. (niedziela) o godzinie 12:00, na terenie skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni przed kościołem z Rogowa. Widowisko nawiązywać będzie do epizodów z Powstania Styczniowego i bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku. W wydarzeniu udział wezmą grupy rekonstrukcyjne odtwarzające Korpus gen. M. Langiewicza oraz armię rosyjską, w tym oddziały piechoty, kawalerii i artylerii. Głównym bohaterem inscenizacji będzie Henryka Pustowójtówna, legendarna adiutant gen. M. Langiewicza.

W warstwie narracyjnej zaprezentowane zostaną także sylwetki innych uczestniczek Powstania Styczniowego walczących z bronią w ręku w szeregach powstańczych. Kobiety wystąpią także w charakterze ludności cywilnej. Zaprezentują się w strojach z okresu żałoby narodowej, wcielając się w postacie kurierek przewożących pocztę Rządu Narodowego. Widowisko okraszone będzie profesjonalną pirotechniką filmową, która dostarczy widzom niezapomniane wrażenia. Scenariusz widowiska składać się będzie z kilku epizodów batalistycznych oraz scen rodzajowych pozwalających oddać klimat epoki i przebieg wydarzeń historycznych. Inscenizacja opatrzona zostanie fachowym komentarzem historycznym i muzyką z motywami pieśni patriotycznych z czasów Powstania Styczniowego.

Zapraszamy!

Widowisko pt. „Kobiety w Powstaniu Styczniowym w kontekście bitwy pod Małogoszczem w 1863 r.” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Logo obchodów 16. rocznicy powstania styczniowego

Miejsce wydarzenia

Tokarnia 303, 26-060 Tokarnia, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Adres

Tokarnia, Świętokrzyskie, Polska