Kontrast
Wielkość czcionki

konferencja pt. „Polsce swobodny dać świt…” Wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości

2018.01.20 Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
Organizator: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu; Fundacja Odbudowy Demokracji im. J. I. Paderewskiego
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego mają zaszczyt zaprosić na konferencję inaugurującą we Wrocławiu obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbędzie się 20 stycznia 2018 r. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Celem spotkania zatytułowanego: „Polsce swobodny dać świt…” Wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości będzie przede wszystkim ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana będzie w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, zaś zwieńczeniem dnia obrad będzie okolicznościowy koncert w Narodowym Forum Muzyki, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. utwory z repertuaru J. I. Paderewskiego – wybitnego męża stanu zasłużonego dla polskiej niepodległości oraz znakomitego kompozytora i pianisty koncertującego w latach 1891 oraz 1901 również i we wrocławskiej Nowej Giełdzie (ob. Gwardia).

logo inicjatywy

Miejsce wydarzenia